Imotski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Imotski
—  Qytet  —
Pamje nga Imotski

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.45°0′0″V 17.22°0′0″L / 43.45000°V 17.22000°L / 43.45000; 17.22000 (Imotski)Koordinatat: 43.45°0′0″V 17.22°0′0″L / 43.45000°V 17.22000°L / 43.45000; 17.22000 (Imotski)
Popullsia 4.882 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Imotski is located in Kroacia
Imotski
Imotski

Imotski (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4882 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4836 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4347 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.95%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Imotski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija