India Eisley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
India Eisley
Eisley në janar 2019
U lind në
India Joy Eisley

(1993-10-29) 29 tetor 1993 (30 vjeç)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2003–tani
Prindër
Të afërmAnthony Eisley (gjysh)

India Joy Eisley (lindi më 29 tetor 1993) është një aktore amerikane.[1] Në televizion, ajo njihet për rolet e saj si Ashley Juergens në serinë ABC Family The Secret Life of the American Teenager (2008–2013), Audrina në filmin Lifetime My Sweet Audrina (2016), dhe Fauna Hodel në serinë TNT I Am the Night (2019). Filma e saj përfshijnë Underworld: Awakening (2012), Kite (2014), dhe Social Suicide (2015).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

India Joy Eisley lindi në Los Angeles më 29 tetor 1993,[1] vajza e aktores angleze Olivia Hussey dhe muzikantit amerikan David Glen Eisley.[2][3] Gjyshi i saj nga babai ishte aktori amerikan Anthony Eisley, ndërsa gjyshi i saj nga nëna ishte këngëtari argjentinas i operës, Andreas Osuna.[4] Ajo ka dy gjysmë vëllezër më të vjetër nga nëna nga martesat e mëparshme të nënës së saj: Alexander (lindur 1973), babai i të cilit është aktori amerikan Dean Paul Martin,[5] dhe Max (lindur 1983), babai i të cilit është këngëtarja japoneze Akira Fuse.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eisley dhe nëna e saj u shfaqën së bashku në filmin Headspace të vitit 2005. Pas roleve të vogla në filma të ndryshëm të pavarur, Eisley fitoi një rol të madh në 2008 në The Secret Life of the American Teenager. Ajo luajti Ashley Juergens, motrën më të vogël të nënës adoleshente Amy Juergens.

Në filmin e vitit 2012 Underworld: Awakening, Eisley u luajt si Eva, vajza hibride e Selene dhe Michael Corvin; Eisley u zgjodh për shkak të ngjashmërisë së saj të madhe me aktoren e Selene, Kate Beckinsale.

Eisley luajti si Sawa në filmin aksion Kite, përballë Samuel L. Jackson. Në fund të vitit 2014, ajo filmoi Social Suicide (2015), një ritregim modern i Romeos dhe Zhulietës, duke u shfaqur me nënën e saj të vërtetë Olivia Hussey, e cila luante zonjen Coulson, me Eisley që luante vajzën e saj, Julia.[6]

Në vitin 2015, Eisley luajti në filmin horror-thriller The Curse of Sleeping Beauty si Briar Rose.[7] Në të njëjtin vit, ajo mori rolin titullar në adaptimin e filmit televiziv të librit të V. C. Andrews My Sweet Audrina për Lifetime,[8] i cili u transmetua në vitin 2016. Në vitin 2017, ajo luajti në filmin origjinal të Netflix, Clinical.[9] Në vitin 2018, Eisley luajti rolin kryesor të Maria në filmin thriller psikologjik Look Away.[10][11]

Autorja Jessica Brody ka shprehur dëshirën që Eisley të portretizojë personazhin e saj Seraphina në përshtatjen filmike të romanit të saj Unremembered. Drejtoresha e aktorëve të Hollivudit, Michelle Levy, ishte e para që rekomandoi Eisley për rolin.[12][13]

Në vitin 2019, Eisley luajti si Fauna Hodel në serialin e kufizuar me gjashtë pjesë I Am the Night,[14] i cili bazohet në kujtimet e Hodel One Day She'll Darken: The Mysterious Beginnings of Fauna Hodel. Seria u shfaq premierë në 27 janar 2019, në TNT. Në vitin 2020, ajo luajti Tillie Gardner në filmin Dead Reckoning.[15][16] Në vitin 2021, ajo luajti Lucy në filmin Every Breath You Take.[17][18]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

India Eisley me prindërit e saj David Eisley dhe Olivia Hussey në Festivalin e Filmit Cinema City.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2005 Headspace Martha
2012 Underworld: Awakening Eve
2014 Kite Sawa
2015 Social Suicide Julia
2016 The Curse of Sleeping Beauty Briar Rose / Bukuroshja e Fjetur
2016 Amerigeddon Penny
2017 Clinical Nora Green
2018 Adolescence Alice [19]
2018 Look Away Maria / Airam
2020 Dead Reckoning Tillie Gardner
2021 Every Breath You Take Lucy
2023 American Outlaws Lee-Grace Dougherty

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2003 Mother Teresa of Calcutta English girl Film televiziv; e pakredituar
2008–2013 The Secret Life of the American Teenager Ashley Juergens Roli kryesor (sezoni 1–4); e ftuar speciale (sezoni 5)
2014 Nanny Cam Heather Lambert Film televiziv (Lifetime)
2016 My Sweet Audrina Audrina Adare Film televiziv (Lifetime)
2019 I Am the Night Fauna Hodel Roli kryesor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "UPI Almanac for Sunday, Oct. 29, 2017". United Press International (në anglisht). 29 tetor 2017. Marrë më 19 tetor 2018.
 2. ^ Meriah Doty (9 maj 2012). "Girl cast as young Angelina Jolie has more in common than looks". Yahoo (në anglisht). Marrë më 23 maj 2017.
 3. ^ "India Eisley" (në anglisht). Turner Classic Movies, Inc. Marrë më 8 mars 2021. India Eisley, the daughter of actress Olivia Hussey and vocalist/drummer David Glen Eisley, first got her acting career rolling when she appeared uncredited in the 2003 Italian production "Madre Teresa." The movie, which was made for television...
 4. ^ J. D. Podolsky (16 mars 1992). "Forever Juliet – For Olivia Hussey, Life After Romeo and Juliet Brought Sweetness and Sorrow". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2012. Marrë më 31 korrik 2012.
 5. ^ "Dean Martin's Son is dead in Jet". The New York Times (në anglisht). 27 mars 1987. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 13 dhjetor 2015.
 6. ^ Rebecca Ford (23 dhjetor 2014). "'Romeo and Juliet' Stars Leonard Whiting, Olivia Hussey Reuniting for 'Social Suicide'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 21 qershor 2020.
 7. ^ Gary Goldstein (12 maj 2016). "Review: 'Sleeping Beauty' gets a drab makeover". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 8 mars 2021.
 8. ^ Kate Stanhope (11 maj 2015). "Lifetime Greenlights New Movie From 'Flowers in the Attic' Author (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 8 mars 2021.
 9. ^ ScreamQueen (16 janar 2017). "Clinical (4/5)". Heaven of Horror (në anglisht). Marrë më 24 janar 2017.
 10. ^ Dave McNary (24 gusht 2016). "India Eisley, Jason Isaacs Starring in Thriller 'Behind the Glass'". Variety (në anglisht). Marrë më 24 janar 2017.
 11. ^ Brad Miska (28 shtator 2018). "'Look Away' Trailer Brings Out a Teen's Dark Side". Bloody Disgusting (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2018.
 12. ^ "Unremembered Casting". JessicaBrody.com (në anglisht). 28 maj 2013. Marrë më 24 maj 2015.
 13. ^ Rebecca Ford (24 mars 2014). "YA Sci-Fi Book 'Unremembered' Acquired by 'Vampire Academy' Producers (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 23 maj 2017.
 14. ^ Karina H. Adelgaard (14 nëntor 2018). "I Am the Night – Review | TNT Series by Patty Jenkins". Womentainment (në anglisht). Marrë më 30 janar 2019.
 15. ^ Erik Pedersen (13 korrik 2016). "India Eisley Joins KJ Apa In 'Altar Rock'; Sydney Park & Scott Adkins Also Cast". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 16 dhjetor 2019.
 16. ^ Grant Hermanns (15 tetor 2020). "Dead Reckoning Trailer: K.J. Apa Leads Indie Action-Thriller". ComingSoon.net (në anglisht). Marrë më 16 tetor 2020.
 17. ^ Jason Wiese (11 maj 2020). "What The Underworld Cast Is Doing Now". Cinema Blend (në anglisht). Marrë më 13 qershor 2020.
 18. ^ Patrick Hipes (8 mars 2021). "Casey Affleck Thriller 'Every Breath You Take' Lands At Vertical For April U.S. Bow". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 8 mars 2021.
 19. ^ Dave McNary (9 korrik 2019). "India Eisley's Drama 'Adolescence' Finds Distribution". Variety (në anglisht). Marrë më 8 mars 2021.

Lidhje tě jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: India Eisley – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale