Kate Beckinsale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kate Beckinsale
U lind në
Kathryn Bailey Beckinsale

26 korrik 1973

Kate Beckinsale lindi më 26 korrik 1973Londër, Angli. Është një aktore britanike.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është bija e aktorit televiziv britanik Richard Beckinsale dhe Judy Loe. Ati i saj vdiq 1979 në moshën e 31 vjet. Pas mbarimit të shkollës (Londër) filloi ajo karrierën si aktore. 1991 marri ajo një rol në një film televiziv mbi luftën e dytë botërore, që e bëri atë e njohur në Angli. Në fund e këtij viti filmi u transmetua edhe në ShBA. Pas këtij suksesi të parë Beckinsale studionte te Universiteti Oxford literaturën frëngjishte dhe rusishte; në intervista tregon ajo, që studimi universitetit më mirë ka qenë se një vizitë e një shkollës për aktrim.

Gjatë viteve në Oxford iu ofruar Beckinsale një rol në filmin e Kenneth Branagh Much Ado About Nothing (sqt. Shumë rrëmujë për asgjë), një xhirim i komedisë së Shakespeare Much Ado About Nothing. Ky film i ndihmoi asaj për role të tjetër në filma kinema, që ajo anash studimit i xhiroi.

Pas disa filmave në Angli ndërroi ajo me SerendipityAmerikë.

Me aktorin Michael Sheen ka Beckinsale një vajzë, Lily. Pas ndarjes e martoi ajo në maj 2004 regjisorin Len Wiseman, që u njoftuan gjatë xhirimit Underworld.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1993 Much Ado About Nothing Hero
1994 Uncovered Julia
1995 Cold Comfort Farm Flora Poste
Haunted
1998 The Last Days of Disco Charlotte Pingress
Shooting Fish Georgie
Alice Through the Looking Glass Alice bërë për televizion
1999 Brokedown Palace Darlene Davis
2001 Serendipity Sara Thomas
Pearl Harbor Nurse Lt. Evelyn Johnson
The Golden Bowl Maggie Verver
2002 Laurel Canyon Alex
2003 Underworld Selene
Tiptoes Carol direct-to-video
2004 The Aviator Ava Gardner
Van Helsing Anna Valerious
2006 Click Donna Newman
Underworld: Evolution Selene
2007 Vacancy Amy Fox post-prodhim
Snow Angels Annie Marchand
2008 Winged Creatures para-prodhim
Whiteout U.S. Marshal Carrie Stetko para-prodhim
April 23 Melinda Në bisedim

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]