Ava Gardner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ava Gardner
U lind në24 dhjetor 1922
Kombësiaamerikane
TitulliAva Gardner

Ava Lavinia Gardner (24 dhjetor 1922 - London, 26 janar 1990), aktore amerikane e filmit.

Pas disa kurseve për aktrim, në vitin 1942 debyton në film. Deri në vitin 1947. Ajo bëhet e njohur dhe fiton statusin e yllit duke luajtur në filma me temë të dashurisë të një vlere mesatare. Bukuria dhe roli filmin Bhowani Junction , sipas shumë kritikëve të filmit atë e renditin në njërën ndër aktoren më të bukur të botës.

Kreacione të pa harruara të karrierës së saj aktoreske janë në vitet e pesëdhjeta të shekullit XX, të xhiruara sipas romaneve të Hemingvejit - The Snows of Kilimanjaro dhe The Sun Also Rises. Role të rëndësishme konsiderohen të saj konsiderohen Mogambo dhe On the Trail of the Iguana. Në vitin 1975 luajti me aktorin tonë Bekim Fehmiu në filmin Permission to Kill. Rolin e saj të fundi ajo e luajti në vitin 1982.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]