Ava Gardner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ava Gardner
Barefoot contessa Ava Gardner.jpg
Ava Gardner
Informacione personale
Ditëlindja 24 dhjetor 1922
Vendlindja Brogden, North Carolina, SHBA
Kombësia amerikane


Ava Lavinia Gardner ( 24. dhjetor 1922. - London, 26. janar 1990.), aktore amerikane e filmit.

Pas disa kurseve për aktrim, në vitn 1942 debyton në film. Deri në vitin 1947. Ajo bëhet e njohur dhe fiton statusin e yllit duke luajtur në filma me temë të dashurisë të një vlere mesatare. Bukuria dhe roli filmin Bhowani Junction , sipas shumë kritikëve të filmit atë e renditin në njërën ndër aktoren më të bukr të botës.

Kreacione të pa harruara të karierës së saj aktoreske janë në vitet e pesëdhjetta të shekullit XX, të xhiruara sipas romaneve të Hemingvejit - The Snows of Kilimanjaro dhe The Sun Also Rises. Role të rëndësishme konsiderohen të saj konsiderohen Mogambo dhe On the Trail of the Iguana . Në vitin 1975 luajti me aktorin tonë Bekim Fehmiu në filmin Permission to Kill. Rolin e saj të fundi ajo e luajti në vitin 1982.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Ava Gardner