Jump to content

Inditë Lindore Holandeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hartë e Indivë Lindore Holandeze

Inditë Lindore Holandeze, [1] e njohur edhe si Inditë Lindore të Holandës (holandisht: Nederlands(ch)-Indië; indonezisht: Hindia Belanda), ishte një koloni holandeze me territor që përfshinte kryesisht shtetin modern të Indonezisë, i cili shpalli pavarësinë më 17 gusht 1945. Pas Luftës së Pavarësisë së Indonezisë, Indonezia dhe Holanda bënë paqe në vitin 1949. Në Traktatin Anglo-Hollandez të vitit 1824, holandezët ia dhanë Britanisë qeverinë e Malacca-s holandeze, duke çuar në përfshirjen e saj përfundimtare në Malacca (shtet) të Malajzisë moderne.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala Indi vjen nga Latin: Indus (Emra për Indinë). Emri origjinal Inditë Holandeze (holandisht: Nederlands(ch)-Indië) u përkthye nga anglezët si Inditë Lindore Hollandeze, për ta mbajtur atë të dallueshëm nga Inditë Perëndimore Holandeze . Emri Inditë Holandeze është regjistruar në dokumentet e Kompanisë Hollandeze të Indisë Lindore të fillimit të viteve 1620. [2]

  1. ^ "INDES NEERLANDAISES Passeport 1931 DUTCH EAST INDIES Passport - Revenues - Delcampe.net". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2015. Marrë më 27 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dagh-register gehouden int Casteel Batavia vant passerende daer ter plaetse als over geheel Nederlandts-India anno 1624–1629 [The official register at Castle Batavia, of the census of the Dutch East Indies]. Vëll. VOC. 1624. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)