Inna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inna
Background information
Emri i lindjesElena Alexandra Apostoleanu
Gjithashtu njohur siInna
Lindi (1986-10-16) 16 tetor 1986 (37 vjeç)
OrigjinaMangalia, Romania
ZhanretElectronic dance music, Pop music
Vitet aktik2008-prezent
WebsiteOfficial site

Elena Alexandra Apostoleanu (lindur më 16 tetor 1986) e njohur vetëm si Inna, është një këngëtare e muzikës dance prej Mangalia, Rumani. Ajo debutoi në vitin 2008 me albumin Hot, me prodhues Play & Win. Kënga kryesore prej albumit, "Hot", arriti në numër një në Rumani, Portugali, Moldavi, Bullgari, Liban, Maltë, Poloni, Serbi, Spanjë, Siri, Turqi, Rusi, Hungari, Greqi dhe Ukrainë.[1][2] Kënga e dytë e promovar e albumit, "Love", arriti në vendin e 16 në Kiss FM's Fresh Top 40 në javën e saj të debutimit.[3] Ajo u nominua për këngëtarin më të mirë (best singer) dhe kënga më e mirë (best single) në Eska Awards në Poloni.[2] Inna gjithashtu lëshoj edhe këngën "Deja Vu", në bashkëpunim me Bob Taylor (aka Fizz), që ishte një hit i madh në Romani, Moldavi, Bullgari, Rusi, Hollandë dhe Hungari.[2] Kënga e saj e katërt nga albumi i saj debutues është Amazing, e cila arriti në numër një në disa vende, duke përfshirë Rumaninë. Videoja u xhirua në Portugali.

Në 2009, Inna arriti performancën e saj me e madhe e karrierës së saj, si kënga e saj Hot zuri vendin e parë në SHBA Billboard Hot Dance Airplay, një ndër grafikat më të respektuar në historinë e muzikës. Kënga e pestë e albumit debutues ishte "10 Minuta", të publikuar në qershor 2010. Video u xhirua në Londër, Angli dhe shpenzimet e videos janë vlerësuar deri në rreth 70.000 €.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Noul single Inna, în exclusivitate la Radio 21". www.libertatea.ro. 16 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2010. Marrë më 2009-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c "Inna, pe locul I în topul Nielsen". www.telegrafonline.ro. 2008-12-20. Marrë më 2009-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fresh top 40 – 25 Iul – August 1". Kiss FM. Marrë më 2009-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Inna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale