Inteligjenca jashtëtokësore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Inteligjenca jashtëtokësore (shpesh e shkurtuar ETI) i referohet jetës hipotetike inteligjente jashtëtokësore. Asnjë jetë e tillë nuk është provuar ndonjëherë të ekzistojë në Sistemin Diellor, përveç njerëzve në Tokë, dhe ekzistenca e saj në sisteme të tjera yjore është ende spekulative. Çështja nëse mund të ekzistojnë botë të tjera të banuara është debatuar që nga kohërat e lashta. Forma moderne e konceptit u shfaq kur Revolucioni i Kopernikut tregoi se Toka ishte një planet që rrotullohej rreth Diellit, dhe planetët e tjerë ishin, anasjelltas, botë të tjera. Pyetja nëse ekzistojnë planetë apo hëna të tjera të banuara ishte një pasojë e natyrshme e këtij kuptimi të ri. Është bërë një nga pyetjet më spekulative në shkencë dhe është një temë qendrore e fantashkencës dhe kulturës popullore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]