Ioannis Grivas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ioannis Grivas
Ιωάννης Γρίβας
Kryeministri i 176-të i Greqisë
12 tetor 198923 nëntor 1989
Paraardhësi: Tzannis Tzannetakis
Pasardhësi: Xenophon Zolotas
Të dhënat personale
Lindi më: 23 shkurt 1923
Lindi në: Kato Tithorea, Greqi
Vdiq më: 27 nëntor 2016
Shkolla e kryer: Universiteti i Athinës
Partia politike: I pavarur
Feja: Ortodoks grekë

Ioannis Grivas (Greqisht: Ιωάννης Γρίβας; 23 shkurt 1923 - 27 nëntor 2016) ishte kryeministri i 176-të i Greqisë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ioannis Grivas lindi në Kato Tithorea, Phthiotis.[1] Ai studioi ligjin në Universitetin e Athinës dhe në vitin 1954 u bë gjykatës. Ai u emërua në Gjykatën Supreme për çështjet kriminale. Ai u bë zv.president i gjykatës në vitin 1986 dhe u bë president në vitin 1989-1990.

Kur parlamenti grekë u bllokua mes partisë PASOK dhe Nea Dimokratia pas zgjedhjeve të 18 qershorit 1989, Ioannis u emërua si kryeministër i përkohshëm. Ai e morri postën më 12 tetor 1989 deri në zgjedhjet e 5 nëntorit.[1][2] Ai e dha dorëheqjen më 23 nëntor 1989 me pëlqimin e Xenophon Zolotasit i cili bëri një koalicion qeveritar të cilët morrën pjesë tre partitë.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "ΕΚΛΟΓΕΣ 9/2015: Οι πρωθυπουργοί μετά τη Μεταπολίτευση. 1989: ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΡΙΒΑΣ". in.gr. 7 shtator 2015. Marrë më 15 shtator 2015.
  2. ^ a b "Κυβέρνησις ΙΩΑΝΝΗ ΓΡΙΒΑ (Υπηρεσιακή) - Από 12.10.1989 έως 23.11.1989". General Secretariat of the Government. Marrë më 15 shtator 2015.