Ira Trivedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ira Trivedi
Ira Trivedi at IITD (cropped).jpg
could you donate a better image?
Emri:Agatha Mary Clarissa Christie
Vendlindja:Lucknow, India
Kombësia:Indiane
Zhanri:Trillim dhe Jo-trillim
Web-faqja:iratrivedi.in

Ira Trivedi është një autore e lindur në Indi, gazetare dhe mësuese e yogës.

Veprat e saj përfshijnë India në Dashuri: Martesa dhe Seksualiteti në shekullin 21,[1] Çfarë do të bënit për të shpëtuar botën?,[2] Historia e Madhe e Dashurisë Indiane dhe Nuk Ka Dashuri në Wall Street.[3] Ajo shkruan si fiction ashtu edhe jo fiction. Trillimet e saj dhe gazetaria fokusohen në çështjet e grave dhe gjinisë në Indi.

Libri i saj i fundit "Libri im i Yogës", një libër yoga për fëmijët që prezantojnë karakterin e Qenit Om Yoga, doli në Ditën Ndërkombëtare të Yogës, më 21 qershor të vitit 2016.

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zjgidhja, 10 Minuta Yoga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë libër, mësuesja e yogës dhe autorja e shitjeve më të mira Ira Trivedi ju tregon se si ju mund të humbisni peshë, të formoni abdominalet, të ulni presionin e gjakut me vetëm 10 minuta yoga në ditë.

Vetëm 10 minuta mund t'ju sjellin në formë, të kuroni dhimbjen e kurrizit, të arrini rezultate më të mira në provim dhe madje edhe të shërojë një zemër të thyer. Yoga është shumë më tepër se një stërvitje që përgatit dhe disiplinon trupin dhe mendjen tuaj për një përvojë transformuese shpirtërore. Testuar dhe përsosur në qindra studentë të Ira, modulet në Zgjidhja, 10-Minuta Yoga do të ju vë në rrugën e shëndetit, shërimit dhe vetë-zbulimit.

Nikhil dhe Riya: Një histori dashurie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikhil dhe Riya u publikua në fillim të vitit 2017 me komente pozitive. Ishte përhapja e saj e parë në tregun YA. Historia është vendosur në Shkollën e Rezidencës, dhe është historia e dy nxënësve, Nikhil dhe Riya.

Mendohet se libri bazohet në përvojat e Irës në Kolegjin Daly, Indore.

India në dashuri: martesa dhe seksualiteti në shekullin 21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

India në dashuri: Martesa dhe seksualiteti në shekullin 21është një libër jo-fiction i vitit 2014[1][4][5][6]rreth revolucinit te ri India në martesë dhe seksualitet. Libri përshkruan ndryshimet e mëdha sociale që shoqëria indiane po kalon sot, Trivedi udhëtoi në më shumë se një duzinë qytetesh dhe intervistoi 500 njerëz duke përfshirë akademikë, politikbërës, zbatues të ligjit dhe pjesëmarrës të tjerë në revolucionin seksual dhe martesor të Indisë.[7][8][9] India në dashuri është puna e saj e parë e jo-fiction, dhe është e ndarë në dy pjesë seksualiteti dhe martesa.[10]

Çfarë do të bëje për të shpëtuar botën?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivedi e shkroi këtë libër kur ishte 18 vjeçe. Shkruar nga perspektiva e Riya, një konkurrent në konkurs, Trivedi shkruan për ngjarjet e errëta prapa skenave të një paraqitjeje të bukurisë indiane.

Edhe pse një vepër letrare, ajo frymëzohet nga personazhet e jetës reale, shumë prej të cilëve janë pikturuar gjallërisht në libër. Sipas Times of India, për herë të parë, një 'Mbretëresha e Bukur', Ira Trivedi, një pjesëmarrëse e paraqitjes së bukurisë, ka një pasqyrë të gjithanshme të procesit nga aplikimi në pyetjen e zakonshme të pyetjes pesë finalistë, që është titulli i librit të saj, "Çfarë do të bënit për të shpëtuar botën?

Historia Dashurisë së Madhe Indiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Madhe e Dashurisë Indiane është një satirë sociale në shoqërinë e lartë të Delhi. Libri fillon me Riya, duke u kthyer në Nju Delhi, pasi nuk arriti të gjejë një punë në SHBA pas përfundimit të kolegjit. Në Delhi, Riya takon Serenën, një grua e re e trazuar me të cilën shoqërohet dhe përmes syve të të cilëve Riya sheh jetën e lartë të Delhi dhe anën e saj të errët që e shoqëron.

Historia Dashurisë së Madhe të Indisë gjithashtu tregon historinë e Parmeet, nënës së Serenës, e cila kërkon pasion jashtë martesës së saj me pasoja katastrofale dhe S.P. Sharma, burri i Parmeet, i cili dënohet me dhunë nga pabesia e saj.

Nuk ka dashuri në Wall Street[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke vazhduar me ritualin e emërtimit të protagonistëve të saj, Riya, edhe në librin e saj të tretë, Trivedi tregon historinë e një studenteje para mjekësore e cila heq dorë nga jeta e dorezave të latexit për sharmin e Wall Street. Si një praktikante në Goldenstein Smith, Riya punon orë të gjata dhe të lodhshme, kapet në një mashtrim tregtar të brendshëm dhe zbulon një stil jete hedoniste e cila nuk është aq magjepsëse sa ajo që u shfaq dikur. Ajo gjen ngushëllim në një dashuri të paarritshme, Jonathan, një nënkryetar në Goldenstein Smith.

Këtij libri ju deshën planifikim dhe shkrim, zbuloi Trivedi, gjatë fjalimit të saj në festivalin vjetor letrar të IIT Delhi, LITERATI 2011. Kur u pyet për magjepsjen e saj me emrin Riya, Trivedi tha se një magjepsje e tillë nuk ekzistonte, ishte vetëm një emër që kishte goditur.

Nuk ka Dashuri në Wall Street u prezantua në Festivalin e Letërsisë Jaipur.

Libri im i Yogës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri im i Yogësu lançua në Ditën Ndërkombëtare të Yogës, më 21 Qershor të vitit 2016. Libri mbulon praktikat e asanas, pranayama dhe mindfulness për fëmijët. Libri prezanton personazhet e qenit Yoga OM, bretkosës Prana dhe elefantit meditues Moksha.

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ira është gjithashtu gazetare dhe shkruan për botime si: Foreign Affairs, Times of India, Hindustan Times, India Today, Hindu, DNA, Deccan Chronicle,[11]The Telegraph,[12] Femina,[13] Marie Claire dhe Cosmopolitan. Shkrimi i saj është kryesisht në çështjet e gjinisë dhe kulturës në Indi. Trivedi shfaqet rregullisht në kanalet e lajmeve në Indi dhe duke folur ndërkombëtarisht për çështjet e gjinisë, gruas dhe rinisë.[14] [15]

Ira ka një shfaqje yoga, Yogaira në India Today TV. Në vitin 2017, ajo ishte shfaqja numër një e shëndetit dhe Mirëqenies në vend.

Ajo flet në kolegje në Indi dhe në mbarë botën duke përfshirë Institucionet Indiane të Menaxhimit, Institutet Indiane të Teknologjisë dhe Institutet Kombëtare të Teknologjisë. Ajo ka mbajtur një bisedë TED dhe disa bisedime TEDx,,[16]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I ati i Ira Vishwapati Trivedi ka mbajtur disa pozita të larta në Qeverinë Indiane duke përfshirë këtu edhe atë si Kryetar i linjës Kombëtare të Indise, Air India.

Gjyshja e saj, Kranti Trivedi, ishte një shkrimtare e njohur hindu. Një vulë në nder të saj u dha' nga qeveria e Indisë në vitin 2010. Gjyshi i saj i madh, Pandit Ravishankar Shukla, ishte kryeministri i parë i Madhya Pradesh dhe një pjesë instrumentale e luftës së lirisë së Indisë.

Anëtarët e tjerë të familjes së Irës përfshijnë, Vidya Charan Shukla dhe Shyama Charan Shukla, të dy politikanë veteranë indianë. Shukla-t shpesh konsiderohen si familja e parë e shtetit indian të Madhya Pradesh.

Edukimi dhe Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ira zotëron një MBA nga Columbia Business School ku ajo u nderua me Feldberg Fellowship. Ajo ka një BA në Ekonomi nga Wellesley College, Massachusetts, ku ajo ishte anëtare e ekipit të Squash Varsity.

Ajo mësoi dhe studioi Frengjisht në Universitetin e Provence, në Aix-en- Provence.

Ira e bëri shkollimin e saj nga Kolegji Daly, Indore ku ajo ishte një lojtare e squash në nivel kombëtar.[17] Ajo studioi shkencë dhe fitoi disa çmime për performancën e saj akademike.

Ajo gjithashtu studioi në Longfellow Middle School, Virginia dhe Haycock Elementary School,[18] Virginia.Ajo filloi një gradë juridike (LLB) por nuk e përfundoi atë.

Pas përfundimit të MBA, Ira punoi shkurtimisht në Vistajet, një kompani private me bazë në Londër. Ajo u largua dhe pastaj filloi të shkruante me orar të plotë.

Yoga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ira ka bërë trajnime të gjera në praktikat e asana dhe pranayama dhe mban titullin "Yoga Acharya" - Certifikata e Masterit të Yoga nga Akademia Pyjore e Yoga Vedanta International Centre Sivananda Yoga Vedanta. Ira udhëhoqi sesionin e yoga në Ditën e Parë Ndërkombëtare të Yoga në Rajpath të Nju Delhi ku kryeministri Narendra Modi së bashku me 35,000 njerëz bënin yoga që thyen rekordin botëror të Guinness për klasën më të madhe yoga, me 35,985 njerëz që performonin disiplinën antike indiane në të njëjtën kohë.[19] Ajo bën rregullisht programe televizive për yoga. Ajo ka një interes të madh për filozofinë Hindu dhe Vedantën.

Fondacioni Namami Yoga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ira është themeluesja e Namami Yoga,[20] një fondacion bamirësie dhe jo fitimprurës që e sjell yogën pranë fëmijëve të privuar. Fondacioni zhvillon klasa yoga për fëmijët e varfër në Nju Delhi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Company, Aleph Book. India in Love: Marriage and Sexuality in the 21st Century. Aleph Book Company. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 2. ^ Penguin India 'What would you do to Save the world ?', Penguin India, 19 May 2006. Retrieved 10 November 2015.
 3. ^ Penguin India 'There's No Love on Wall Street' Penguin India, 7 February 2011.
 4. ^ Trivedi, Ira. "Ira Trivedi". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Trivedi Credits Wellesley with Enriching Her Professional Life
 6. ^ The sexual revolution in India keeps coming. And coming.
 7. ^ Arranged marriage in a love-struck world
 8. ^ The re-arranged marriage
 9. ^ On write lines
 10. ^ Chastity Begins At Home, And Ends In The Dorm
 11. ^ 12 August 2011 By Ira Trivedi (13 gusht 2011). "Back to the roots". Deccan Chronicle. Marrë më 22 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "The Telegraph – Calcutta (Kolkata) | 75 years of Gone with the Wind". The Telegraph. Kolkota. 31 maj 2011. Marrë më 22 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Writing is the loneliest profession and that's why I chose it". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 gusht 2011. Marrë më 17 tetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Ira's talks". Marrë më 30 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Ira's News talks". Marrë më 16 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "TEDx talks". Marrë më 25 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "national squash player". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Haycock Elementary School". Marrë më 16 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "International Day of Yoga". Marrë më 23 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Namami Yoga". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]