Irena Jordanova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Irena Jordanova
Irena Jordanova, new pic.jpg
U lind më (08-09-1980) 1980 Shtator, 08 (2014 vjeç) invalid year invalid day
Skopje
Flag of North Macedonia.svg Republic of Macedonia
OccupationAutore

Irena Jordanova (lindur 8 Shtator,1980) Ajo u diplomua nga Departamenti i Botës dhe Literatura Krahasuese tek Universiteti Kirili dhe Metodi

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jordanova botoi historinë e saj të parë me titull Streets në një botim të përbashkët të studentëve të quajtur Llogaritja në WCL. Ajo gjithashtu botoi tregime të shkurtra maqedone gazeta të literaturave të ndryshme.[1]

Romani i saj i parë In Between, u botua në vitin 2008 dhe ishte finalist i çmimit prestigjioz të romanit të vitit nga gazeta ditore Utrinski Vesnik.[2] Me prozën e saj krijuese, ajo mori pjesë në shumë ngjarje, lexime dhe konferenca dhe mori pjesë në Bienalen Ndërkombëtare të Artistëve të Rinj nga Evropa në vitin 2009.[3] Në vitin 2010 ajo botoi romanin e saj të dytë, The Catalyst 33

Kritikët e gjejnë stilin e saj të shkrimit si një trillim me vetë-ironi të guximshme. Është një trillim që tregon, në të njëjtën kohë, një kulturë të gjerë letrare dhe një gamë të plotë të teknikave të tregimit. Duke përdorur lloj tjetër të ndërrimeve ajo luan me kuptime dhe aluzione. Dialogu i përhershëm midis Unë dhe të Tjerët ajo lëviz gjithçka që është fiksecelular duke krijuar një etikë të rebrenda normave tradicionale letrare. Në veprat e saj ekziston një mbizotërim i elementit të çuditshëm si estetik dhe etik që krijon një linjë origjinale të tregimit.

The Catalyst 33 33 u botua në gjuhën angleze në vitin 2012

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • In Between (2008, Shkupi: Ili Ili Publishing)
  • The Catalyst 33 (2010, Shkupi: Ili Ili Publishing)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Blesok Cultural Institution". Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012. Marrë më 30 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Utrinski Vesnik
    - Novel of the Year Award, 2008
    - Shortlisted autors for the international literary award Balkanika 2008
  3. ^ "The International Association of the Biennial of Young Artists from Europe". Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2011. Marrë më 30 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)