Irini Qirjako

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Irini Qirjako
Informacione
LindjaFiniq, Shqipëri
ZhanriFolklorike
Profesion(e)këngëtare
Vite aktivNga fundi i viteve 80-ta - prezent

Irini Qirjako është një këngëtare popullore e folkplorit shqiptar nga Finiq. Ajo është një nga këngëtaret më të famshme popullore në jug të Shqipërisë. Ajo këndon më shumë këngë popullore toske dhe kryesisht potpuri të vetë-kompozuara.[1]

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Grupi Polifonik Tirana
  • Sorkë Moj

Këngë të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ç'u mbush mali plot me rrush
  • Do marr çiften
  • Oj Zogo

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 4 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)