Iron Maiden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Iron Maiden është një band Heavy Metal nga Anglia e formuar nga Steve HarrisLeytonne lindje te Londrës me 1975. Iron Maiden është konsideruar një nga bandat më të mira në historinë e muzikës Metal.

Grupi ka 38 albume nga keto 17 jane albume studioje,12 albume live 4 EP dhe 7 te komplikuar. Pas ndryshimit të shpeshe të anetareve banda ka leshuar shumë albume të arta dhe platinium ku me i permenduri ështe "The number of the Beast" i cili ishte albumi i tyre i pare me vokalistin Bruce Dickinson. Maskota e Iron Maiden "Eddie The Head" eshte Maskota me e njohur ne muziken Metal.

Sot Banda perbehet nga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Steve Harris Basist 1975-
 • Dave Murray Kitariste 1976-1978-
 • Adrian Smith Kitarist 1980-1990 1999-
 • Bruce Dickinson Vokalist 1982-1994 1999-
 • Nicko McBrain Baterist 1983-
 • Janick Gers Kitariste 1990-

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Iron Maiden (1980)
 • Killers (1981)
 • The Number of the Beast (1982)
 • Piece of Mind (1983)
 • Powerslave (1984)
 • Somewhere in Time (1986)
 • Seventh Son of a Seventh Son (1988)
 • No Prayer for the Dying (1990)
 • Fear of the Dark (1992)
 • The X Factor (1995)
 • Virtual XI (1998)
 • Brave New World (2000)
 • Dance of Death (2003)
 • A Matter of Life and Death (2006)
 • The Final Frontier (2010)
 • The Book of Souls (2015)
 • Senjutsu (2021)