Jump to content

Ismail Klosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ismail Klosi (1886-1915) patriot, veprimtar dhe luftëtar i Rilindjes. U vra nga rebelët e Haxhi Qamilit më 1915 bashkë me patriotë tjerë shqiptarë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1906 bashkohet me çetat patriotike.

Në 1910 merr pjese në krijimin e "Komitetit për Çlirimin e Shqipërisë"për prefekturën e Beratit, në vitin 1911 merr pjesë në mitingjet e Cepos dhe të urës së Drashovicës. Merr pjesë si i përfaqësues i Jugut në Kuvendi i Junikut më 1912 merr pjesë ne shpalljen e pavarësisë në Vlorë.

Në vitin 1915, gjatë rebelimit të Haxhi Qamilit, vritet nga rebelët pro-osmanë bashkë me patriotë të tjerë shqiptarë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Akademia e Shkencave të Shqipërisë (2007). Historia e popullit shqiptar: vëllimi i tretë. Tiranë: Toena. fq. 71. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)