Jump to content

Ismail Menk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mufti Menk

Ismail Ibn Musa Menk (lindi më 27 qershor 1975) i njohur si Mufti Menk është myftiZimbabve.

Ismail Menk lindi në HarareZimbabve, ku ai ndërmori studimet e tij fillestare. Ai studioi me babain e tij si memorizimin e Kuranit, mësimi i gjuhës arabe dhe urdu.

Ai morri diplomë në sheriatUniversitetin islamik të Medinës, e cila ndjek ideologjinë e selefive që është e përhapur në Arabinë Saudite.[1][2] Pas kësaj, ai studioi në Darul Uloom Kantharia në Gujarat, India.

Ismail Menk punon në Këshillin e Dijetarëve Islam në Zimbabve, që i shërben nevojave arsimore të popullsisë muslimane të Zimbabvesë. Ai fajëson mediat perëndimore për mashtrimin se kinse muslimanët janë terroristë.[3]

Çmimet dhe njohjet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Menk u nderua me një Doktor Nderi të Udhëzimit Shoqëror nga Kolegji Aldersgate, Filipine dhe partneri i tij bashkëpunues Aldersgate College - Dublin, Irlandë më 16 prill 2016.[4]
 • Çmimet e KSBEA 2015 - Çmimi Global Lidership në Udhëzime Sociale u dha nga Cochin Herald.[5] [6]
 • Ai u rradhit si një nga 500 muslimanë me ndikim të madh në vitin 2014 dhe 2017.[7][8].

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ M. Milosevic; K. Rekawek (3 prill 2014). Perseverance of Terrorism: Focus on Leaders. IOS Press. fq. 133–. ISBN 978-1-61499-387-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ John Hooper and Brian Whitaker. "Extremist view of Islam unites terror suspects". The Guardian. Marrë më 12 mars 2018. The leading centre for the study and export of Salafi ideas is the Islamic University of Medina, in Saudi Arabia, which was founded by the king in 1961 "to convey the eternal message of Islam to the entire world". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Mufti blames western media for misconception on Islam". The Borneo Post. 1 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "MUFTI ISMAIL MENK HONORED". Aldersgate College. 16 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2018. Marrë më 18 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "4th KSBEA 2015 Global Leadership Award 2015 Winners" (PDF). The Times of India. 10 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 qershor 2015. Marrë më 8 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "4th KSBEA 2015 Global Leadership Award 2015 Winners". Cochin Herald. 10 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2016. Marrë më 8 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The 500 Most Influential Muslims 2017" (PDF). Qendra e Studimeve Strategjike Islame Mbretërore. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The 500 Most Influential Muslims 2013-14" (PDF). Qendra e Studimeve Strategjike Islame Mbretërore. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 korrik 2018. Marrë më 25 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)