Itxassou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Icasu
Itsasu (Baskisht)
Itxassou (Frëngjisht)
Kalimi i Rolandit/ Atekagaitz, së bashku me Niven / Errobi
Kalimi i Rolandit/ Atekagaitz, së bashku me Niven / Errobi
VendiFranca
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)

Itxassou ( shqiptimi frëngjisht: [itsasu] ; [1] Baske Itsasu ; Shqip: Icasu) është një fshat dhe një komunë në Vendin Bask Verior, në departamentin Pirenejtë Atlantikë, në Francën jugperëndimore. Është pjesë e provincës tradicionale baske të Laburdit. [2]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.175—    
19751.218+3.7%
19821.297+6.5%
19901.563+20.5%
19991.770+13.2%
20071.998+12.9%
20122.022+1.2%
20172.133+5.5%
Pamja mbi kishën e Artzamendit
  • Gurr varri i datuar në vitin 1719
Heraldika e komunës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Météo à la carte. "Les cerises d'Itxassou, l'or noir et rare du Pays basque ! - Météo à la carte". YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura AES