James Vaupel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Walton Vaupel
Lindi 2 maj 1945
New York City
Kombësia Amerikanë
Fusha Gjerondologji, biodemografi, demografi
Institucionet Instituti Max Planck për Hulumtime Demografike
Universiteti Duke

James Walton Vaupel (lindi më 2 maj 1945) është shkencëtar amerikanë në fushën e hulumtimeve të plakjes, biodemografisë dhe demografisë. Ai ka qenë i dobishëm në zhvillimin dhe avancimin e idesë së plasticitetit të jetëgjatësisë dhe ka filluar kërkimet mbi heterogjenitetin e rreziqeve të vdekshmërisë dhe ngadalësimin e normave të vdekjes në moshat më të larta.[1][2][3][4][5]

Pozita e tanishëm[redakto | përpunoni burim]

Vaupel është drejtues i Institutit Max Planck për Hulumtime DemografikeRostok, Gjermani që nga viti 1996. Ai është poashtu profesor i hulumtimeve në Universitetin Duke dhe drejtues i Qendrës së Hulumtimeve të Popullsisë dhe Moshave. Vaupel është anëtar i Akademisë Gjermane të Shkencave Leopoldina. Ai ka qenë i përfshirë në shumë përpjekje dhe ka botuar mbi 20 libra.[6][7]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Oeppen, J.; Vaupel, JW (2002). "DEMOGRAPHY: Enhanced: Broken Limits to Life Expectancy". Science. 296 (5570): 1029–31. :10.1126/science.1069675. 
  2. ^ Vaupel, J. W.; Carey, JR; Christensen, K; Johnson, TE; Yashin, AI; Holm, NV; Iachine, IA; Kannisto, V; etj. (1998). "Biodemographic Trajectories of Longevity". Science. 280 (5365): 855–60. :10.1126/science.280.5365.855. 
  3. ^ Vaupel, J. W.; Carey, JR; Christensen, K (2003). "AGING: It's Never Too Late". Science. 301 (5640): 1679–81. :10.1126/science.1090529. 
  4. ^ Vaupel, J. W.; Manton, K. G.; Stallard, E. (1979). "The Impact of Heterogeneity in Individual Frailty on the Dynamics of Mortality". Demography. 16 (3): 439–54. :10.2307/2061224. 
  5. ^ Herskind, Anne Maria; McGue, Matthew; Holm, Niels V.; Sørensen, Thorkild I. A.; Harvald, Bent; Vaupel, James W. (1996). "The heritability of human longevity: A population-based study of 2872 Danish twin pairs born 1870–1900". Human Genetics. 97 (3): 319–23. :10.1007/BF02185763. 
  6. ^ "Publications by year". Arkivuar nga origjinali më 2012-07-22. 
  7. ^ "Quick Search "Vaupel"". Max Planck Society - eDoc Server.