Jump to content

Jani Zengo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Papa Jani Zengo (1832-1912) ishte ksilograf, fotograf, dhe mësues shqiptar i shekullit XIX, ndër të paret fotografë shqiptarë.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreu shkollën fillore greke në Dardhë, më vonë largohet nga fshati e shkon si girak zografi në Malin e Shenjtë e në Korfuz. Në vitin 1855 punon në Larisa, ku mësoi dhe profesionin e fotografit, është ndër fotografet e parë shqiptare (në mos i pari). Fotografia e parë që ruhet deri më sot është ajo e shkollës së Dardhës më 1876. Ne vitin 1855 ai ndjek ne Korçe. Ishte drugdhendës. Me 1886 ai merret me lëvrimin e shqipes e ne këtë drejtim na ka lëne dorëshkrim një alfabet shqip me 33 germa, me te cilin beri përpjekje për te kthyer ne shqip Ungjillin. Ka mbetur nga veprat e tij te shumta vetëm një ikone "Peritoni" (Rrethprerja e Krishtit) e vitit 1864, qe me sa duket duhet te jete nga punët e tij fillestare ne fushën e pikturës. Papa Jani Zengo profesionin e fotografit dhe piktorit ua me'soi edhe djemve te tij Vangjelit, Nikolles e Eftimit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Murati, Violeta (30 janar 2013). "Për herë të parë/ Zengo & Antoniu, zbulohen "negativët" e panjohur". Marrë më 29 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)