Jean-Baptiste Gaut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Baptiste Gaut
U lind në2 Prill 1819
Vdiq14 korrik 1891(1891-07-14) (72 vjeç)
Aix-en-Provence, Francë
ProfesioniPoet, newspaper editor, library director
Bashkëshorti/jaMarie-Nathalie Simon
Fëmijë1 djalë, 2 vajza
Prind/ërJean-Joseph Gaut
Marguerite-Bastienne Berthon

Jean-Baptiste Gaut (1819–1891) ishte një poet dhe dramaturg francez provansal nga Aix-en-Provence . Ai ishte një avokat kryesor i gjuhës provansale dhe lëvizjes Félibrige . Ai njihej si "Félibre Gaut". [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean-Baptiste Gaut lindi më 2 prill 1819 në Aix-en-Provence, Francë. [1] [2] Babai i tij, Jean-Joseph Gaut, ishte një prodhues arquebus . Nëna e tij, Marguerite Bastienne Berthon, ishte e bija e armatuesit Jean Berthon. [2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përtej poezisë, Gaut shkroi dy drama në provençalsiht. [2] Drama e tij e parë, Lei Mourou, u luajt në Forcalquier në 1875. [2] Ai vazhdoi të shkruante dy komike operash, të cilat u shfaqën në Sorgues en 1881. [2]

Gaut ishte aktiv në Aix-en-Provence. Ai shërbeu si kryeredaktor i Le Mémorial d'Aix, një gazetë dyjavore në Aix. [3] Ai shërbeu si Drejtor i Bibliotekës Méjanes nga 1878 deri në 1891. [3]

  1. ^ a b Emma Robert, Le Félibre Gaut, histoire d’un héros provençal, L'Express, Archives 2013/2014
  2. ^ a b c d e Aix-en-Provence Historical Society: Jean-Baptiste GAUT (1819 - 1891): "Le Félibre"
  3. ^ a b Jean-Baptiste Gaut (1819-1891), Bibliothèque nationale de France