Jesse Owens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

James Cleveland "Jesse" Owens (12 shtator 1913 – 31 mars 1980) ishte atlet amerikan dhe katër herë fitues i medaljes së artë në Lojërat Olimpike Verore 1936.

Owens ishte specialist në vrapime dhe kërcime të gjata dhe ishte i njohur gjatë jetës së tij si atleti më i mirë në historinë e atletikës".[1] Në Lojërat Olimpike në Berlin, Owens fitoi famë botërore me katër medalje të arta: 100 metra për 10.3 sekonda, 200 metra për 20.7 sekonda, kërcim të gjatë me kërcim të 7.64 metra dhe vrapim me stafetë për 100 metra, ku ishte në skuadërl me Ralph Metcalfe, Foy Draper, Frank Wykoff dhe fituan për 40 sekonda. Ai u rradhit nga ESPN si leti i gjashtë më i madh i Amerikës Veriore në shekullin e njëzet dhe më i madh në sportin e tij.[2][3] Në vitin 1999, ai ishte njeriu i gjashtë në listën e BBC-së si "Personaliteti i Shekullit në Sport".[4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Owens lindi në Oakville, Alabama, SHBA. Ai ishte djali i Henry Cleveland Owens dhe Mary Emma Fitzgerald. Ai ishte më i vogli prej dhjetë fëmijëve, tre motra dhe shtatë vëllezër.

Si i ri, Owens punonte në punë të ndryshme në kohën e tij të lirë: ai dërgoi ushqime, makina të ngarkuara me kamion dhe punoi në një dyqan riparimi këpucësh ndërsa babai i tij dhe vëllai i madh punonin në një fabrikë çeliku.[5] Gjatë kësaj periudhe, Owens e kuptoi se kishte pasion vrapimin.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Owens ishte duhanpirës për 35 vite dhe u shtrua në spital me një tip shumë agresiv dhe të rezistueshëm ndaj drogës në kancerin e mushkërive në fillim të dhjetorit më 1979. Ai vdiq nga sëmundja në moshën 66 vjeç në Tucson, Arizona më 31 mars 1980, me gruan dhe anëtarët e tjerë të familjes Në shtratin e tij.[6] Ai është varrosur në Oak Woods në Çikago.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Litsky, Frank (1980), Jesse Owens Dies Of Cancer at 66, New York Times, marrë më 23 mars 2014 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  2. ^ "Top N. American athletes of the century". ESPN.com. Marrë më 23 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ali crowned Sportsman of Century". BBC Sport. BBC. 13 dhjetor 1999. Marrë më 12 janar 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ali crowned Sportsman of Century". BBC Sport. BBC. 13 dhjetor 1999. Marrë më 30 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "?". Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2007. Marrë më 5 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Jesse Owens Dies Of Cancer At 66: Hero of the 1936 Berlin Olympics". New York Times. 1980-04-01. Marrë më 5 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)