Jill Tarter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jill Tarter
Jill Tarter at TED in 2009.jpg
Tarter në konferencën TED. Fotografuar nga Steve Jurvetson.
Lindi më Janar 16, 1944(1944-01-16)
Emër tjetër Jill Cornell Tarter
Kombësia United States
Arsimimi University of California at Berkeley
Profesioni Astronome

Jill Cornell Tarter (e lindur më 16 janar të vitit 1944) është një astronome amerikane dhe ish-drejtore e Qendrës kërkimore SETI, duke mbajtur karrigen e Bernard M. Oliver për SETI në Institutin SETI.[1][2][3]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tarter mori arsimin e saj universitar në Universitetin Cornell, ku fitoi një diplomë Bachelor të Inxhinierisë së Fizikës dhe një diplomë masteri dhe doktoraturë në astronomi nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley.[4]

Karriera astronomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Life Beyond Earth" CSICon 2016

Tarter ka punuar në një numër projektesh të mëdha shkencore, shumica e të cilave lidhen me kërkimin për jetën jashtëtokësore. Si studente e diplomuar, ajo punoi në projektin e kërkimit radio SERENDIP dhe krijoi backronym përkatës, "Kërkoni emisionet e radios jashtëtokësore nga popullatat inteligjente në afërsi". Ajo ishte shkencëtare e projektit për Studimin e Rezolucionit Mikrovalë të Lartë të NASA (HRMS) në 1992 dhe 1993 dhe më pas drejtor i Projektit Phoenix (HRMS rikonfiguruar) nën kujdesin e Institutit SETI. Ajo ishte bashkë-krijuese me Margaret Turnbull të HabCat në vitin 2002, një komponent kryesor i Projektit Phoenix. Tarter ka botuar dhjetra dokumente teknike dhe ligjërata gjerësisht si në kërkim të inteligjencës jashtëtokësore dhe në nevojën për edukimin e duhur të shkencës. Ajo është kredituar me lidhjen e termit "xhuxhë kafe" për klasifikimin e yjeve me masë të pamjaftueshme për të mbështetur bashkimin e hidrogjenit.[5]Ajo ka kaluar 35 vjet në kërkim të jetës jashtëtokësore dhe njoftoi pensionimin e saj në vitin 2012.[6]

Në vitin 2011, Tarter mbajti një fjalim, "Jeta Inteligjente në Univers: A është dikush atje?", Në Festivalin e parë Starmus në Ishujt Kanarie. Festivali, i themeluar nga astronomi Garik Israelian, është një përzierje e astronomisë, shkencave aleate, muzikës dhe artit, dhe Tarter më pas u bashkua me Bordin e Drejtorëve të Starmus-it, bashkë me kitaristi Brian May, fizikan teorik Stephen Hawking, biolog i evolucionit Richard Dawkins, dhe të tjerë. Biseda e saj në vitin 2011 u botua në librin Starmus: 50 vite të njeriut në hapësirë.[7] Jill Tarter është anëtar i Bordit Këshillimor të CuriosityStream.[8]

Në vitin 2017, gazetarja shkencore Sarah Scoles botoi një biografi të Tarter dhe një histori të SETI, të quajtur Making Contact: Jill Tarter dhe Kërkimi për Inteligjencën Jashtëzakonshme.[9]

Nderime dhe çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e Tarter në astrobiologji dhe suksesi i saj si një shkencëtare femër kanë fituar çmime arritjesh nga disa organizata shkencore.

 • Çmimin e Arritjes Një herë në jetë nga Gratë në Hapësirën ​​ajrore në vitin 1989.
 • Mori dy medalje nga NASA për shërbim publik.[10]
 • U zgjodh anëtare e Shoqatës Amerikane për Avancimin e Shkencës në vitin 2002 dhe anëtare e Akademisë së Shkencave të Kalifornisë në vitin 2003
 • Mori çmimin Adler Planetarium në Hapësirë në vitin 2003.
 • U nderua me çmimin Telluride Tech Festival of Technology në vitin 2001[11]
 • U emërua një nga 100 njerëzit më me influencë në botë nga revista Time në vitin 2004.[12]
 • Fitoi çmimin Carl Sagan të Wonderfest për Shkencën në vitin 2005.[13]
 • Marrëse e një çmimi TED në vitin 2009 [14]
 • U Zgjodh anëtare e Komitetit për Hulumtime Skeptike..[15]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna astronomike e Tarter ilustrohet në romanin e Carl Sagan Contact. Në versionin e filmit të Kontaktit, protagonisti Ellie Arroway luhet nga Jodie Foster. Tarter bisedoi me aktoren për muajt para dhe gjatë xhirimeve, dhe Arroway u "bazua gjerësisht" në punën e Tarter.[16] Ajo gjithashtu është paraqitur në videon muzikore të John Boswell-it, "The Poetry of Reality (An Anthem for Science)".[17]

Më 20 tetor të vitit 2006, Tarter u paraqit në podcastin e Pikës së Hetimeve për të diskutuar pyetjen: "Jemi vetëm?" Tarter deklaroi: "Njerëzit do të kenë një pikëpamje të ndryshme për të qenë njerëzore nëse dhe kur e dimë përgjigjen për 'Jemi vetëm?' pyetje. "[18]


Në maj të vitit 2013, Laureatët e Shkencave të Aktit të Shteteve të Bashkuara të vitit 2013 u futën në Kongres. Jill Tarter u rendit nga një komentator si një kandidate e mundshme për pozicionin e Laureatit të Shkencave, nëse akti do të kalonte.[19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "SETI Institute Official Website – Jill Tarter biography". Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 6, 2009. Marrë më prill 26, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Overbye, Dennis (18 qershor 2012). "A Career Waiting for E.T. to Phone". New York Times. Marrë më 19 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Alien hunter retires after 35-year quest for E.T." Fox News. 22 maj 2012. Marrë më maj 22, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Dr. Jill Tarter: Looking to Make 'Contact'". Archived from the original on October 5, 2008. Retrieved October 27, 2008.
 5. ^ Brown dwarf – History Retrieved September 24, 2010
 6. ^ "Alien hunter retires after 35-year quest for E.T". Fox News. May 22, 2012. Retrieved May 22, 2012.
 7. ^ Board, Starmus Festival and Promotur-Canary Islands Tourism. "Starmus Festival and Stephen Hawking Launch the Book "Starmus, 50 Years of Man in Space"". Marrë më prill 26, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "CuriosityStream Advisory Board". Marrë më 31 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Making Contact". pegasusbooks.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 2017-08-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ CNN: "Scientist probes outer space for aliens". CNN. 19 prill 2004. Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Past Honorees". Telluride Tech Festival. Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 17, 2011. Marrë më tetor 15, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ TIME Magazine: "TIME 100: Jill Tarter". Time. 26 prill 2004. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 gusht 2013. Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Sagan Prize Recipients". wonderfest.org. 2011. Marrë më shtator 10, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "TED Prizes Go From Deep Sea to Deep Space". Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "CSI Fellows and Staff". Marrë më gusht 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Dr. Jill Tarter: Looking to Make 'Contact'". Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 5, 2008. Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ John Boswell (melodysheep), "The Poetry of Reality (An Anthem for Science)"YouTube, February 25, 2010.
 18. ^ DJ Grothe (20 tetor 2006). "Jill Tarter - Are We Alone?". www.pointofinquiry.org (Podkast). Center for Inquiry. Marrë më maj 18, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Marlow, Jeffrey (9 maj 2013). "The Science Laureate of the United States". Wired Magazine. Marrë më 12 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]