Joe Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Joseph Peter Albanese (26 qershor 1933 - 17 qershor 2000) ishte një lojtar profesionist bejsbolli amerikan, karriera e të cilit zgjati tetë sezone, duke përfshirë një pjesë të një në Major League Baseball me Senatorët e Uashingtonit (1958). Albanese ishte shtambë . Gjatë karrierës së tij në ligën kryesore, ai nuk ishte i përfshirë në asnjë vendim me një mesatare prej 4.50 të fituar (ERA) dhe tre goditje në gjashtë ndeshje, të gjitha në lehtësim. Ai gjithashtu luajti në ligat e vogla me Class-B Roanoke Ro-Sox (1951-1952), Class-B Greensboro Patriots (1953, 1955), Class-A Albany Senators (1953, 1956-1957), Class -B Raleigh Capitals (1958), Class-A Allentown Red Sox (1958) dhe Double-A Chattanooga Lookouts (1959). Ndërsa te të miturit, Albani ka shënuar një rekord 45–62 në 213 ndeshje. Albanezi goditi dhe hodhi me dorën e djathtë.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boston Red Sox[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese mori pjesë në përgatitjen e Kolegjit Bellarmine në San Jose, Kaliforni përpara se të nënshkruhet nga Boston Red Sox në 1951. Ai e filloi karrierën e tij profesionale të bejsbollit atë sezon me Class-B Roanoke Ro-Sox në organizatën Red Sox. Atë sezon, Albanese shkoi 3–7 me një mesatare prej 5.10 të fituar (ERA) në 21 ndeshje, 10 fillime . Ai vazhdoi të luante me Ro-Sox në 1952. Në sezonë, Albanese shkoi 13–10 me një ERA 3.40 në 43 ndeshje, 21 yje. Shqiptarët e ndanë sezonin e vitit 1953 midis Patriotëve të Klasës B Greensboro dhe Senatorëve të Albany të klasës A. Me Patriots, ai shkoi 1–3 me një ERA 4.21 në 11 ndeshje, pesë startime. Pas promovimit të tij te Senatorët, ai shkoi 0–2. Albanese nuk luajti gjatë sezonit 1954 për arsye të panjohura. Në vitin 1955, Albanese rifilloi karrierën e tij si lojtar dhe u caktua në Class-B Greensboro Patriots. Ai shkoi 10–10 atë sezon me një mesatare prej 3.45 të fituar (ERA) në 38 ndeshje, 24 starte.

Në janar 1956, Boston Red Sox shtoi Albanese në listën e ligës kryesore. [1] Ndërsa ndoqi stërvitjen pranverore me Red Sox atë sezon, ai ndau shpatullën e tij pas dhe u dorëzua për të kapur një top fluturues . [2] Albanese pritej të ishte jashtë për një muaj. [2] Gjatë sezonit 1956, ai u caktua në Senatorët e Albany Class-A, ku shkoi 5–11 me një ERA 5.10 në 37 ndeshje, 14 starte. Në vitin 1957, Albanese ndoqi stërvitjen pranverore me Red Sox për herë të dytë në karrierën e tij. [3] Ai u caktua përsëri në Class-A Albany atë sezon ku shkoi 9–8 me një ERA 3.77 në 34 ndeshje, 27 fillime. Albanese e filloi sezonin e vitit 1958 në organizatën Red Sox me Raleigh Capitals të klasit B, ku ai shkoi 4–7 me një ERA 3.92 në 16 ndeshje, 10 starte. Ai gjithashtu luajti për Class-A Allentown Red Sox atë sezon, duke shënuar 0–2 në katër ndeshje.

Senatorët e Uashingtonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 korrik 1958, Boston Red Sox tregtoi Albanese dhe shtambë Jack Spring te Senatorët e Uashingtonit në këmbim të shtambës Bud Byerly dhe një lojtari që do të emërohej më vonë . [4] Lojtari që u dërgua në Boston përfundoi Pranvera, që do të thotë në thelb ai u këmbye për veten e tij. [4] Albanese bëri debutimin e tij në Major League Baseball më 18 korrik 1958, kundër Chicago White Sox, duke luajtur një rresht, duke mos hequr dorë nga asnjë vrapim dhe duke shënuar një. [5] Në kampionatet kryesore të atij sezoni, Albanese nuk u përfshi në asnjë vendim me një ERA 4.50 dhe gjashtë goditje në gjashtë ndeshje, të gjitha në lehtësim . Gjatë sezonit të tij të fundit në bejsbollin profesionist, 1959, Albanese luajti për Double-A Chattanooga Lookouts në organizatën Senators. Me Lookouts, Albanese përpiloi një rekord 0–2 në nëntë ndeshje.

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese ka lindur më 26 qershor 1933 në New York City. Pasi mbaroi karriera e tij si lojtar, Albanese banoi në Colonia, New Jersey . [6] Ai vdiq më 17 qershor 2000, në qytetin e Nju Jorkut dhe u varros në varrezat e St. George në Neptun City, New Jersey .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Campy Becomes Highest Paid $42,000Bum At". The Modesto Bee. Associated Press. Marrë më 18 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ a b "Sox Hurler Joe Albanese Suffers Shoulder Injury". Sarasota Journal. Marrë më 18 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Parnell Underwent Hush-Hush Surgery". St. Petersburg Times. Associated Press. Marrë më 18 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ a b "Joe Albanese Trades and Transactions". Baseball Almanac. Marrë më 18 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Joe Albanese 1958 Pitching Gamelogs". Baseball-Reference.com. Marrë më 19 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Coslor, Cord (2005). The Ultimate Celebrity Address and Phone Book. Lulu.com. fq. 400. ISBN 1-4116-1753-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)