John Auger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kapiten John Auger

John Auger (rreth viti 1678[1] - 1718, herë pas here shqiptuar Augur ose Augier) ishte një pirat aktiv në Bahamas rreth vitit 1718. Ai kryesisht mbahet mend pasi pirati i njohur më i mirë i kapur nga pirati i kthyer në gjuetar të piratëve Benjamin Hornigold.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Auger kishte qenë një pirat i mitur në Nassau; pasi dëgjoi ofertën e guvernatorit Woodes RogersKing's Act of Grace duke falur të gjithë piratët që u dorëzuan deri në vitin 1718, ai pranoi dhe u tërhoq nga pirateria.[2]

Rogers e fali Augerin ("një pirat i vjetër i qëndrueshëm dhe i respektueshëm"),[3] i besoi atij një pllakë të quajtur Mary - në pronësi të një David Soward dhe të pajisur për tregti - dhe i lejoi të linte në anijen njëdirekëshe e Marisë me dy anije të tjera në një udhëtim të ri-furnizimit. Menjëherë pas kësaj, Auger dhe ekuipazhi i tij u takuan me anijet e tjera në det, duke përfshirë piratin e falur Phineas Bunce.[1] Braktisjen e misionit të tyre tregtar, ata iu kthyen piraterisë dhe plaçkitën të dy anijet. Auger dhe Bunce debatuan nëse do të vrisnin mjeshtrin e ngarkesave James Kerr, pilotin Richard Turnley dhe oficerët e tjerë që Rogers i kishin vendosur në bord, por në vend të kësaj kishin votuar për t'i lënë ata.[4]

Benjamin Hornigold kishte pranuar gjithashtu faljen e Rogers dhe ishte drejtuar të gjuante ish-shokët e tij piratikë. Ai ishte shtrirë në pritje të piratit Charles Vane; ai kapi bashkëpunëtorin e Vane Nicholas Woodall por humbi Vane dhe u kthye në Nassau, ku Rogers e dërgoi atë pas Augerit dhe të tjerëve në zonë.[5] Hornigold kapi Augerin dhe ekuipazhin e tij më vonë në vitin 1718 pasi anija njëdirekëshe e Augerit u sulmua nga anijet private guarda costa spanjolle të drejtuara nga Turn Joe,[6] duke i kthyer ato në New Providence në Bahamas. Rogers nuk kishte asnjë komision nga Anglia për të mbajtur një Gjykatë Admiralty për të gjykuar piratët e kapur.[1] Duke u improvizuar, ai mbajti gjykatën e tij, duke dërguar të dhëna të hollësishme gjyqësore përsëri në Angli në vend të pritjes së urdhrave zyrtar mbretëror.[7]

Auger dëshmoi se Phineas Bunce (i cili vdiq nga plagët e tij para se të mund të gjykohej) ishte mjeshtri i rebelimit dhe se vetë Auger kishte qenë "në Liquor" në atë kohë, por nuk mund të jepte prova. Gjykata fali një njeri që zbulohet se ishte detyruar në pirateri dhe urdhëroi që të gjithë piratët e tjerë "të varur nga qafa, derisa ju të jeni të vdekur, të vdekur, të vdekur".[8]

Auger dhe ekuipazhi i tij ishin kapur, gjykuar, dënuar dhe varur brenda një viti kur u kthyen në pirateri.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Johnson, Charles (1724). A general history of the pyrates: from their first rise and settlement in the Island of Providence, to the present time. London. Marrë më 31 maj 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Humanity, History of. "Infamous Pirates | John Auger". www.goldenageofpiracy.org. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2018. Marrë më 31 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Dickens, Charles (1862). All the Year Round: A Weekly Journal. London: Charles Dickens. fq. 525. Marrë më 31 maj 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Pirate Surgeon's Journal: Golden Age of Piracy: Goats in the Sailor's Diet Page 4". www.piratesurgeon.com. Marrë më 31 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Woodard, Colin (2008). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down. Orlando FL: Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 0547415753. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Riley, Sandra; Peters, Thelma B. (2000). Homeward Bound: A History of the Bahama Islands to 1850 with a Definitive Study of Abaco in the American Loyalist Plantation Period. Miami FL: RILEY HALL. fq. 74. ISBN 9780966531022. Marrë më 16 tetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Pringle, Patrick (1953). Jolly Roger. New York: Courier Corporation. ISBN 9780486147598. Marrë më 31 maj 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Lee, Robert Earl (1974). Blackbeard the Pirate. Winston-Salem: John F. Blair, Publisher. fq. 17. ISBN 9780895874092. Marrë më 31 maj 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)