Jump to content

John Maxwell Coetzee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Maxwell Coetzee
U lind më9 shkurt 1940
Cape Town, flamuri Republika Jugafrikane
KombësiaJugoafrikane; australiane
Gjinitë letrareprozë

John Maxwell Coetzee ( Cape Town, 9 shkurt 1940 ), shkrimtar jugoafrikan, përkthyes dhe kritik i letërsisë.

Në vendin e tij të lindjes punoi si profesor i letërsdisë nga viti 1972, ndërsa karierën si romansier e filloi në vitin 1974. Pas gjshtë viteve fiton reputacion ndërkombëtar me romanin "Waiting for the Barbarians". Është anëtar i univerzitetit "Committee of Social Thought" në Chicago nga viti 1996. Është njëri ndër autorët më të çmuar të kohës së sotme. Më 2003 është lauret i Çmimit Nobel për Letërsi

J. M. Coetzee jeton dhe punon në Australi.

Veprat në gjuhën shqipe

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • "Askund" 2005 Tiranë (Skanderbeg books)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]