Jonás Gutiérrez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jonás Gutiérrez
Jonás Gutiérrez.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëJonás Manuel Gutiérrez
Data e lindjes (1983-07-05) 5 Korrik 1983 (38 vjeç)
Vendi i lindjesSáenz Peña, Argjentina
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in) [1]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualNewcastle United
Numri18
Karriera në rini
1999–2001Vélez Sarsfield
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2005Vélez Sársfield99(2)
2005–2008Mallorca96(5)
2008–Newcastle United177(10)
2014Norwich City (Huazim)4(0)
Ekipi kombëtar
2007–Argjentina22(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 11 maj 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 29 shkurt 2012

Jonás Manuel Gutiérrez (i lindur më 5 korrik 1983) është një futbollist argjentinas i cili luan si mesfushor me klubin anglez Newcastle United në Premier League.

Një lojtar i kombëtares Argjentinase që nga 2007, ai bëri debutimin e tij në shkurt 2007 dhe ka përfaqsuar skuadrën e tij në Kupë Bote 2010.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jonás Gutiérrez Player Profile". transfermarkt.co.uk. Marrë më 28 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)