Jon Bon Jovi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jon Bon Jovi
Jonbonjovi.jpg
Jon Bon Jovi në Holandë25 maj 2006
Informacione
EmriJohn Francis Bongiovi Jr.
Lindja (1962-03-02) 2 Mars, 1962 (58 vjeç)
Flag of the United States.svg Sayreville, New Jersey, USA
ZhanriHard rock, Rock
LabelIsland Records
Instrument(e)Vokal, kitare, harmonika, piano
Vite aktiv1982
Bashkëpunim(e) meBon Jovi
Webfaqja
http://www.bonjovi.com


Jon Bon Jovi lindi më 2 mars 1962 si John Francis Bongiovi Jr.Perth Amboy, New Jersey. Është një këngëtar, kitarist dhe kompozitor i grupës rock Bon Jovi po ashtu edhe aktor amerikan.

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1991 Jon Bon Jovi është shpërblyer për këngën e tij Blaze of Glory të filmit Young Guns II me Golden Globe. Kënga është edhe nominuar për Oskar.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Power Station Years 1980-1983
  • Blaze Of Glory (1990)
  • Destination Anywhere (1997)

Albumet bendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shiko Diskografia Bon Jovi

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtu seria ka qenë Jon Bon Jovi mysafir :

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.