Joram van Klaveren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Joram Jaron van Klaveren (lindi më 23 janar 1979) është politikanë holandezë dhe anëtarë i Partisë për Liri. Si anëtar i partisë, ai ishte anëtar i parlamentit prej 17 qershorit 2010 deri më 21 mars 2014. Ai më pas ishte i pavarur derisa mandati i tij përfundoi më 23 mars 2017. Ai ishte i njohur për komentimet e tij anti-muslimane. Në vitin 2019, Van Klaveren shkroi një libër ku përmend se si pranoi Islamin.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van Klaveren studioi studimet fetareVrije Universiteit Amsterdam dhe punoi si mësues.

Nga marsi 2006 deri në qershor 2009 ai ishte anëtar i këshillit bashkiakAlmeres në emër të Partisë Popullore për Liri dhe Demokraci. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2010, ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve në emër të Partisë për Liri. Përveç kësaj, ai ka qenë gjithashtu anëtar i Shteteve të Flevolandit që nga zgjedhjet e krahinave të vitit 2011.

Në vitin 2009, Van Klaveren u dënua për vozijtje nën ndikimin e alkoholit dhe refuzimin e testit të seriozitetit.[1]

Më 21 mars 2014, Van Klaveren njoftoi se do të largohet nga Partia për Liri, pasi ai nuk ishte dakord me kursin e partisë. Komente kundërthënëse mbi pakicën marokene në Holandë nga kreu i partisë Geert Wilders pas zgjedhjeve vendore të vitit 2014 luajtën pjesë në këtë vendim. Van Klaveren vazhdoi si deputet i pavarur.[2] Në maj 2014, Joram van Klaveren, së bashku me Louis Bontes dhe Johan Driessen, themeloi një parti të re konservatore të quajtur Për Holandën (VNL).

Mandati i tij në Shtëpinë përfundoi më 23 mars 2017.[3]

Van Klaveren ishte i njohur për komentet anti-islamike: ai foli për "mjerimin musliman"; ai e quajti profetin Muhammed një mashtrues, Islami një gënjeshtër, dhe helm i Kur'anit. Në vitin 2019, në intervista me rastin e botimit të tij De afvallige, i cili kronikon kërkimin e tij për fenë dhe religjionin, ai përmendi se ai tani pranon Muhammedin si profet dhe tha se ai ishte konvertuar në Islam.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trouw (25 nëntor 2010). "Zeven Kamerleden, onder wie vijf PVV'ers, ooit veroordeeld". Marrë më 25 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Volkskrant (21 mars 2014). "Ook Joram van Klaveren stapt uit PVV-fractie". Marrë më 21 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Drs. J.J. (Joram) van Klaveren". Parlement.com. Marrë më 7 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hendrickx, Frank (4 shkurt 2019). "Ex-PVV'er bekeert zich 'de facto' tot de islam". de Volkskrant. Marrë më 4 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)