Juan Ramón Jiménez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juan Ramón Jiménez Nobel prize medal.svg
JRJimenez.JPG
Ditëlindja:24 dhjetor 1881
Vendlindja:Moguer, Spanjë Spanja Spanja
Ditëvdekja:29 maj 1958
Vendvdekja:San Juan, Puerto Rico
Kombësia:spanjoll
Zhanri:poet
Çmime:Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1956

Juan Ramón Jiménez Mantecón (Moguer, Andaluzija, 24 dhjetor 1881 - San Juan, Portoriko, 29 maj 1958) ishte shkrimtar (poet) spanjoll, laureate i Çmimit Nobel për Letërsi.

Jimenez filloi të shkruaj si pesëmbdhjetëvjçar, ndërsa librine parë e publikoi në moshën 19 vjeçare. U shkollua në Akademinë Jezuite në Cadiz dhe më vonë studijoi drejtësinë në Univerzitetin e Sevillës. Punoi njëzetë vejtë redaktor nëpër shumë revista dhe u muar edhe me përkthime. Ka vuajt nga depresioni.

Shquhet si përfaqësues I modernizmitdhe njëri ndër poetët e Gjeneratës '98. Puna e tij gjatë kalimit të viteve ndryshontedhe ngapak largohej nga modernizmi. Njifet për atë se ka kultivuar të ashtuquajturën “poezi e pastër” (spanisht poesía pura)

Pasi filloi Lufta qytetare në Spanjë, të cilën ai e kundërshtoi frankizmin, jetoi për një kohë në egzil në Kubë dhe më 1946 e gjen vendbanimin e ri në San Juan, në Portoriko, ku atje vdiq në vitin 1958 .

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Almas de violeta, 1900.
 • Ninfeas, 1900.
 • Rimas, 1902.
 • Arias tristes, 1903.
 • Jardines lejanos, 1904.
 • Elejias puras, 1908.
 • Elejias intermedias, 1909.
 • Las hojas verdes, 1909.
 • Elejias lamentables, 1910.
 • Baladas de primavera, 1910.
 • La soledad sonora, 1911.
 • Pastorales, 1911.
 • Poemas majicos y dolientes, 1911.
 • Melancolìa, 1912.
 • Laberinto, 1913.
 • Platero y yo, (prva verzija) 1914.
 • Estio, 1916.
 • Sonetos espirituales, 1917.
 • Diario de un poeta reciencasado, 1917.
 • Platero y yo, 1917.
 • Eternidades, 1918.
 • Piedra y cielo, 1919.
 • Segunda antolojia poética, 1922.
 • Poesia, 1923.
 • Belleza, 1923.
 • Cancìon, 1936.
 • Voces de mi copla, 1945.
 • La estacion total, 1946.
 • Romances de Coral Gables, 1948.
 • Animal de fondo, 1949.

Në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]