Këneta e Kënallës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Këneta e Kënallës është një kenetë që ndodhet në [1] prefekturën e Qarkut të Lezhës, në pjesën veriore të vendit, 50 km në veri të Tiranës, kryeqytetit të vendit.

Relievi përreth Kënetës së Kënallës është pothuajse e mbuluar me fusha . [2] Zona ka një dendësi të popullsisë që sillet rreth 144 banorë për kilometër katror. [3] Klima përreth kënetës është e butë. Temperatura mesatare vjetore është 16 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 27 °C, dhe janari më i ftohtë, në 4 °C. [4] Reshjet mesatare 1,578 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është nëntori me 185 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 37 milimetra. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Këneta e Kënallës sa GeoNames.Org (cc-by); post updated 2005-03-31; database download sa 2015-11-14
  2. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2020. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)