Jump to content

Këzël Kumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kizil Kumi (uzbe.: rëra e kuqe) është shkretëtirëKazahstan, Uzbekistan dhe pjesërisht në Turkmenistan.

Shtrirja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrihet në juglindje të Liqenit Aral, ndërmjet Lumit Amu Darja dhe Sir Darja në afërsi të qytetit Buhara. Ka një siperfaqe prej 298.000 km² e që radhitet në vendin e 11 për nga madhësia në botë.

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Relievi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]