KLM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

KLM Linja  Mbretërore , ligjërisht Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N. V.,[1] është flamuri transportuesi ajrore të Holandës.[2] KLM është ka seli në Amstelveen, me qendër në afërsi të Amsterdamit Aeroportin Schiphol. Ajo është pjesë e Air France–KLM grup, dhe është anëtar i SkyTeam ajrore të aleancës. KLM ishte themeluar në 1919; ajo është linja më e vjetër ajrore në botë ende vepron nën emrin e saj origjinal dhe kishte 35,488 punonjësit si 2015që prej 2015.[3] KLM vepron planifikuar të udhëtarëve dhe mallrave e shërbimeve për 145 destinacione.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një KLM poster, ndoshta takim në fund të viteve 1920, pasi ajo ka filluar shërbimin në Xhakartë[4]

Në 1919, një aviator i ri toger me emrin Albert Plesman sponsorizuar ELTA aviacionit ekspozitë në Amsterdam. Ekspozita ishte një sukses i madh, pasi ajo mbylli disa holandez interesat komerciale të destinuara për të krijuar një holandez ajrore, të cilat Plesman ishte e nominuar në kokë.[5] Në shtator 1919, Mbretëresha Wilhelmina dhënë ende-për-të-e themeluar KLM saj "Royal" ("Koninklijke") të ndërlidhura.[6] Më 7 tetor 1919, tetë holandez biznesmenë, duke përfshirë Frits Fentener van Vlissingen, e themeluan https://sq.wikipedia.org/wiki/Arnhem_Centraal_Stacioni_Hekurudhor KLM—shkurtim i Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (Royal Airlines Kompani), si një nga të parët komerciale kompanitë ajrore. Plesman u bë e saj të parë administrator dhe drejtor.

E parë KLM fluturimi u zhvillua në 17 Maj 1920. KLM e parë pilot, Jerry Shaw, fluturoi nga Croydon Aeroport, Londër, Amsterdam. fluturimi me avion duke përdorur një me qira e Avionëve të Transportit dhe të Udhëtimit De Haviland DH-16, regjistrimit G-EALU, e cila ishte bartëse të dy gazetarëve Britanik dhe disa gazeta. Në vitin 1920, KLM kryer 440 udhëtarëve dhe 22 ton e mallrave. Në prill 1921, pas një dimri hiatus, KLM rifilloi shërbimet e saj duke përdorur vet, pilotët dhe Fokker F. II dhe Fokker F. III aeroplan. Në vitin 1921, KLM filluar të planifikuar shërbime.

KLM Fokker F-XVIII u larguar nga holandez East Indies, 1932.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ klm.com - Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. Arkivuar 10 tetor 2017 tek Wayback Machine retrieved 6 December 2016
  2. ^ "Air France: Strikers against reality". The Economist. Paris. 20 shtator 2014. Marrë më 14 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "About KLM — Facts & Figures". KLM. Marrë më 26 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Vrije Universiteit Amsterdam. "Urban Nebula". Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2013. Marrë më 15 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, N.V. History". International Directory of Company Histories. 28. 1999. Marrë më 30 korrik 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "History". KLM Corporate. KLM. Marrë më 30 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)