Kachemak, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kachemak, Alaska
Anglisht : Kachemak
qytet
noform
Vendndodhja
Kachemak, Alaska is located in SHBA Alaska
Kachemak, Alaska
Kachemak, Alaska

Koordinatat: 59°40′24″V 151°25′59″P / 59.67333°V 151.43306°P / 59.67333; -151.43306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Kenai Peninsula
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.2 km2
 •  tokësore 4.2 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 32 m (m.n.d.)
Popullsia 472 banorë (2010)
Dendësia 112.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi August 29, 1961[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Prefiksi 907
Koordinatat 59° 40′ 24″ Veri

151° 25′ 59″ Perëndim

Kachemak, Alaska (Kachemak) është një qytet në qarkun Kenai Peninsulashtetit federal Alaska, SHBA. Në Kachemak, Alaska jetojnë 472 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 112.4 banor/km2 (295 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 4.2 km2 (1.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 32 m (105 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 72. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kachemak, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale