Jump to content

Kadifja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kadifja (tosk. kadife-ja, por edhe kadyfe-ja) është lloj pëlhure e trashë si stof, e endur me fije mëndafsh, pambuku ose leshi, që nga njëra anë është me push e dendur, të butë e të ndritshëm dhe që përdoret për veshje të sipërme, për perde etj.[1]

Në gjuhën shqipe ka hyrë nga arabishtja katífá përmes turqishtes kadifé.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kadife" në Fjalorin e Gjuhës së Sotme Shqipe". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Kadifé-ja" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 469. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)