Kadir İnanır

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kadir İnanır
Kadir İnanır.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 15 prill 1949
Vendlindja Fatsa, Ordu, Turqi
Kombësia Turk
Faqja zyrtare kadirinanir.com

Kadir İnanır (lindi më 15 prill 1949) është aktor dhe regjisor i njohur turk. Ai ka aktruar në 43 filma që nga viti 1967.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë më 2013, ai takoi Ministrinë e Kulturës Memli Krasniqin, i cili po inkurajonte bashkëpunimin kulturor dhe kinematografik midis Kosovës dhe Turqisë. İnanır tha se ai e inkurajoi idenë dhe do të punojë personalisht në zbatimin e një bashkëpunimi të tillë.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Filmografia e Kadir İnanır.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ministri Krasniqi takoi aktorin turk Kadir Inanir". www.ekonomia-ks.com.