Kalaja Schaumburg, Saksonia e Ulët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paschenburg dhe Schaumburg (më poshtë) siq shihet nga lugina Weser

Kalaja Schaumburg (Gjermanisht: Burg Schaumburg) është kala në qytezën RintelnSaksonia e Ulët, Gjermani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja u bë pronë e Hohenzollern kur George William, Princi i Schaumburg-Lippe u bashkua me austriakët në Luftë Austro-Prusiane në vitin 1866.[1] Sidoqoftë, në vitin 1907, Perandori Wilheim II e ktheu kalanë te Georg, Princi i Schaumburg-Lippe në rastin e përvjetorit të dasmës së tij. Dhurata ishte menduar gjithashtu të jetë në njohjen e mbështetjes Georg në mosmarrëveshje mbi vazhdimësisë për fronin e Lippe-Detmold.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kaiser Rewards Prince", The New York Times, 21 prill 1907 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]