Kalaja e Ali Pashës në Butrint

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kalaja e Ali Pashës)

Kalaja e Ali Pashës është një kështjellëShqipëri . E ka marrë emrin nga Ali Pashë Tepelena, i cili banoi aty deri në vitin 1820. Kalaja e tanishme u rindërtua në vitin 1819 nga sipërfaqja e saj ekzistuese me 3 kulla. Deri në vitin 1820 ishte rezidenca e dytë e Ali Pashë Tepelenës.

Pamje ajrore e kështjellës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndërtuar nën sundimin venecian në fund të shekullit të 15-të ose në fillim të shekullit të 16-të, ajo përbënte një siguri më shumë për venecianët në Korfuz për të shfrytëzuar peshkimin, kullotjen, ullinjtë dhe lëndën drusore brenda dhe përreth Butrintit . Kalaja ishte qendra e konflikteve të shumta me Perandorinë Osmane dhe ndërroi kah në disa raste. Kështjella u shkatërrua në vitin 1798 nga një ushtri franceze që po tërhiqej për të parandaluar rënien e saj në duart e Ali Pashës. [1]

Fortifikimi që i njihet Ali Pashës shtrihet rreth 2.4 kilometra në perëndim tek gryka e Kanalit të Vivarit. Kjo në vetvete filloi të shfrytëzohej në fund të shekullit të 17-të ose në fillim të shekullit të 18-të si një çiflig i fortifikuar që i përkiste një familjeje korfuzase që kultivonte tokat në jug të qytetit antik. Ali Pasha e vuri nën kontroll strukturën rreth vitit 1804 dhe kreu një sërë përmirësimesh mbrojtëse duke përfshirë instalimin e baterive të armëve. Duke pasur parasysh përmasat e saj të vogla, nuk ka gjasa që kalaja të ketë funksionuar si diçka më shumë se për kontroll mbi daljen nga deti në Butrint dhe nuk mund të krahasohet me fortesat e Aliut në rajonin e Tepelenës, Gjirokastrës dhe Janinës .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ali Pasha's Castle". 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)