Kalaja e Grazhdanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Grazhdanit
Kalaja e Grazhdanit is located in Shqipëria
Kalaja e Grazhdanit
Kalaja e Grazhdanit në hartë
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Grezhdan, Dibër, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°36′17″V 20°28′12″L / 41.604833°V 20.470111°L / 41.604833; 20.470111Koordinatat: 41°36′17″V 20°28′12″L / 41.604833°V 20.470111°L / 41.604833; 20.470111
Ndërtuar Shek IV pas Kr.
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 6/15.01.1963
Nr. i referencës DI013
Tipologjia Fragmente Muresh

Kalaja e Grazhdanit është një monument i trashëgimisë kulturore në Grezhdan, rrethi i Dibrës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "6/15.01.1963'".

Kalaja ishte qytet antik me emër ende të papërcaktuar, ndoshta Dobera, në Perëndim të fshatit Grazhdan, mbi bregun e djathtë të Drinit të Zi, në juglindje të Peshkopisë. Gërmimet janë bërë më 1983.[2] Muret rrethuese të kalasë së Grezhdanit janë 3.5m te gjera dhe kane perimeter afro 2800m linear, perforcuar nga 42 kulla të tipeve katrore, drejtkëndore dhe freskore, fortifikuar me kulla masive ne forme “u”, karakteristikë kjo e shekullit te 4 AD. Vendin kryesor në këtë areal, i cili rrethohet nga 18 kulla, e zë qyteti i Grezhdanit. Sipërfaqja e përgjithshme e kalasë është 34ha. Kalaja ka pasur tri hyrje, ku secila nga to mbrohej nga dy kulla në formë patkoi. Hyrja jugore me përmasa 14 m x 9m përfaqëson një model të hyrjes me dy porta.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DIBRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 qershor 2016. Marrë më 28 dhjetor 2016.
  2. ^ Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë; Fjalori enciklopedik shqiptar (1985). Fjalor enciklopedik shqiptar. Akademia e Shkencave e RPSSH. f. 442. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mima, Gjergji (4 tetor 2017). "Kalaja e Grazhdanit, një nga atraksionet turistike kryesore në Dibër". Agjencia Telegrafike Shqiptare. Marrë më 21 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]