Kalaja e Tivarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Tivarit

Kalaja e Tivarit ose Qyteti i vjetër i Tivarit (latAntibaris, mal. Stari Grad Bar) është një kala, e cila ka qenë qendra disa shekullore e Tivarit, deri në atë kohë kur qyteti u zhvendos në lartësi më të ulëta, gjëgjësisht në fushë. Sot Kalaja është pjesë e Tivarit të Vjetër, por e braktisur dhe në rrënoja.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]