Kampi i Stenkovecit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti Bill Clinton dhe Hilari Clinton në Kampin e Stenkovecit

Kampet e Stenkovecit ishin një seri e kampeve të refugjatëve të krijuara nga NATO dhe UNHCR në prill të vitit 1999 pranë Shkupit, Republika e Maqedonisë, që synonin të akomodonin fluksin e madh të refugjatëve shqiptarë të Kosovës që iknin nga shtypja, spastrimi etnik dhe gjenocidi në Kosovë. [1] [2] Kampet u bënë famëkeqe për kushtet e tyre të këqija, për shembull brutalitetin e raportuar policor dhe diskriminimin ndaj refugjatëve shqiptarë nga autoritetet maqedonase. [3]

Shumica e refugjatëve shqiptarë u larguan nga kampet midis qershorit dhe korrikut 1999, pas së cilës Stenkovec u mbyll. Ndërkohë, një valë e re refugjatësh joshqiptarë (serbë dhe romë) hynë në kampin e dytë në shtator 1999. Më në fund, Stenkovec II u mbyll në fund të vitit 1999, gjë që shënoi fundin e kampeve të Stenkovecit. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Reopened Macedonian border draws few refugees" (në anglisht). CNN. Marrë më 17 maj 2023.
  2. ^ "FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA: The protection of Kosovo Albanian refugees" (PDF) (në anglisht).
  3. ^ "Refugees Demand NATO Take Over Camp". AP NEWS (në anglisht).
  4. ^ https://neuron.mefst.hr/docs/CMJ/issues/2002/43/2/11885045.pdf