Jump to content

Kandigjibeku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kandigjibeku është mënyra si e ka shtrajtuar e folmja e Dibrës ëmbëlsirën turke të kadın göbeği, fjalëpërfjalë kërthizë zonje. Është një ëmbëlsirë në trajtë të petullave të mëdha me një quk në mes, e ujdisur me miell, vezë, tlyn dhe e ëmbëlsuar me sherbet sheqerit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 492.