Jump to content

Kara Ahmet Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kara Ahmed Pasha)
Kara
Ahmed
Veziri i Madh i 33-të i Perandorisë Osmane
Në detyrë
6 tetor 1553 – 29 shtator 1555
MonarkuSulejmani I
Paraprirë ngaRystem Pasha
Pasuar ngaRystem Pasha
Të dhëna vetjake
Vdiq më30 shtator 1555
Stambolli, Perandoria Osmane
NënshtetësiaOsman
Bashkëshortja/etFatma Sultan

Kara Ahmed Pasha (u ekzekutua më 29 shtator 1555)[1] ishte një burrë shteti osman me prejardhje shqiptare. Ai ishte Veziri i Madh i Perandorisë Osmane midis 1553 dhe 1555.[2]

Ai udhëhoqi trupat osmane që kapën fortesën hungareze Temishvar, të mbrojtur nga trupa e Istv Losn Losonczy, më 26 korrik 1552.[3] Atë vit, ushtria e tij mori tre kështjella të tjera (Veszprém, Szolnok dhe Lipova) para se të dështonin në rrethimin e Egerit.

Pasi Sulltan Sulejmani ekzekutoi djalin e tij më të madh Shehzade Mustafa në tetor 1553, u shfaq një lloj pakënaqësie dhe trazire midis ushtarëve që fajësuan Rüstem Pashën për vdekjen e Mustafës. Pastaj Sulejmani shkarkoi Rüstem Pashën dhe emëroi Kara Ahmed Pashën si Vezir të Madh në tetor 1553. Por pothuajse dy vjet më vonë, Kara Ahmed u mbyt me urdhër të Sulejmanit në vitin 1555. Thuhet se arsyeja e ekzekutimit ishte për shkak të manovrimeve politike të gruasë ligjore e Sulejmanit Hyrem Sultan, e cila donte që dhëndri i saj Rüstem të bëhej përsëri Vezir i Madh. Pas vdekjes së Kara Ahmedit, Rüstem Pasha u bë edhe një herë Veziri i Madh (1555–1561).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gibb, H.A.R. (1954). The Encyclopaedia of Islam (në anglisht). Brill. fq. 67. ISBN 9789004059337. Marrë më 26 dhjetor 2014.
  2. ^ İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (në turqisht)
  3. ^ Sadık Müfit Bilge, "Macaristan'da Osmanlı Hakimiyetinin ve İdarî Teşkilatının Kuruluşu ve Gelişmesi", Ankara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Dergisi (OTAM), Sayı: 11 Sayfa: 033-081, 2000, p. 59. Arkivuar 8 nëntor 2015 tek Wayback Machine (në turqisht)