Karabina M1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karabina M1.

Karabina M1 (zyrtarisht karabina e Shteteve të Bashkuara, Kalibri .30, M1) është një karabinë gjysmë automatike e lehtë që iu dha ushtrisë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore, Luftës së Koresë dhe Luftës së Vietnamit.[1] Karabina M1 u prodhua në disa variante dhe u përdor gjerësisht nga forcat paraushtarake dhe policore në mbarë botën pas Luftës së Dytë Botërore.

Karabina M2 është versioni me zjarr selektiv i karabinës M1, i aftë për të gjuajtur si në automatik ashtu edhe në atë të plotë. Karabina M3 ishte një karabinë M2 me një sistem të shtrirjes infra të kuqe aktive.[2]

Pavarësisht se ka një emër të ngjashëm dhe pamje të jashtme fizike, karabina M1 nuk është një version karabina i pushkës M1 Garand. Më 1 korrik 1925, Ushtria e SHBA filloi të përdorte konventën aktuale të emërtimit ku "M" është përcaktimi për "Model" dhe numri përfaqëson zhvillimin vijues të pajisjeve dhe armëve.[3] Prandaj, "karabina M1" ishte karabina e parë e zhvilluar nën këtë sistem. "Karabina M2" ishte karabina e dytë e zhvilluar nën sistem, etj.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Meche, W. Derek (6 qershor 2013). "M1 Carbine: The collector's item you can actually use". Guns.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hogg, Ian V.; Weeks, John S. (10 shkurt 2000). Military Small Arms of the 20th Century (bot. 7th). Krause Publications. fq. 290. ISBN 978-0-87341-824-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ International Encyclopedia of Military History. James C. Bradford. Routledge, Dec 1, 2004. p. 886