Karabina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një karabinë M4, një karabinë e zakonshme e stilit AR-15. M4 është varianti më i shkurtër dhe më i lehtë i karabinës së pushkës M16.

Një karabinë[1] është një armë e gjatë që ka një tytë të shkurtuar nga gjatësia e saj origjinale.[2] Shumica e karabinave moderne janë pushkë që janë versione kompakte të një pushke më të gjatë ose janë pushkë që mbushen me fishekë më pak të fuqishëm.

Përmasat më të vogla dhe pesha më e lehtë e karabinave i bëjnë ato më të lehta për t'u trajtuar. Ato zakonisht u jepen trupave me lëvizshmëri të lartë si ushtarët e operacioneve speciale dhe parashutistët, si dhe personelit të montuar, artilerisë, logjistikës ose personelit tjetër jo-këmbësor, rolet e të cilëve nuk kërkojnë pushkë me madhësi të plotë, megjithëse ka një tendencë në rritje për karabina do t'u lëshohen ushtarëve të vijës së parë për të kompensuar peshën në rritje të pajisjeve të tjera të lëshuara. Një shembull i kësaj është karabina M4, karabina standarde e lëshimit të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Carbine". Dictionary.com. Marrë më 8 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Chisholm, Hugh, red. (1911). "Carbine". Encyclopædia Britannica (në anglisht) (bot. 11th). Cambridge University Press.