Karta SD

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo kartë microSDHC mban 8 miliardë bajt. Nën të është një pjesë e një memorie me bërthamë magnetike (e përdorur deri në vitet 1970) që mban tetë bajt duke përdorur 64 bërthama. Karta mbulon afërsisht 20 bit (21⁄2 bajt).

Secure Digital, i shkurtuar zyrtarisht si SD, është një format proprietary i kartës së memories flash jo të paqëndrueshme i zhvilluar nga Shoqata SD (SDA) për përdorim në pajisjet portative.

Standardi u prezantua në gusht 1999 nga përpjekjet e përbashkëta midis SanDisk, Panasonic (Matsushita) dhe Toshiba si një përmirësim mbi MultiMediaCards (MMC).[1] SD-të janë bërë standardi i industrisë. Të 3 kompanitë formuan SD-3C, LLC, një kompani që licencon dhe zbaton të drejtat e pronësisë intelektuale të lidhura me kartat e memories SD dhe produktet e hostit dhe ndihmës SD.[2]

Kompanitë gjithashtu formuan Shoqatën SD (SDA), një organizatë jofitimprurëse, në janar 2000 për të promovuar dhe krijuar standarde të kartave SD.[3] SDA sot ka rreth 1000 kompani anëtare. SDA përdor disa logo me marka tregtare të zotëruara dhe të licencuara nga SD-3C për të zbatuar përputhshmërinë me specifikimet e saj dhe për të siguruar përdoruesit për pajtueshmërinë.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Matsushita Electric, SanDisk and Toshiba Agree to Join Forces to Develop and Promote Next Generation Secure Memory Card". DP Review. 1999-08-24. Marrë më 2016-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Welcome to SD-3C, LLC". SD-3C. 2015-03-30. Marrë më 2016-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Matsushita Electric, SanDisk and Toshiba to Form SD Association to Promote Next Generation SD Memory Card". Toshiba. 2015-03-30. Marrë më 2016-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Using SD Memory Cards is Easy". SD Association. 2010-06-22. Arkivuar nga origjinali më 2021-10-29. Marrë më 2014-01-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)