Jump to content

Karta e memories

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miniaturizimi është i dukshëm në krijimin e kartës së kujtesës; me kalimin e kohës, madhësitë e kartave fizike janë bërë më të vogla.

Një kartë memorie është një pajisje elektronike e ruajtjes së të dhënave që përdoret për ruajtjen e informacionit dixhital, zakonisht duke përdorur memorie flash. Këto përdoren zakonisht në pajisjet elektronike portative dixhitale. Ato lejojnë shtimin e memories në pajisje të tilla duke përdorur një kartë në një prizë në vend të një disku USB të spikatur.

Karta e kujtesës në një aparat fotografik dixhital SLR.

Baza për teknologjinë e kartës së kujtesës është memoria flash. Ai u shpik nga Fujio Masuoka në Toshiba në 1980 dhe u komercializua nga Toshiba në 1987.[1][2]

PC Cards (PCMCIA) ishin formatet e para komerciale të kartave të kujtesës (kartat e tipit I) që dolën, por tani përdoren kryesisht në aplikacione industriale dhe për të lidhur pajisjet I/O si modemet. Në vitin 1992, SanDisk prezantoi FlashDisk, një kartë PCMCIA dhe një nga kartat e para të kujtesës që nuk kërkonte energji baterie për të ruajtur përmbajtjen e saj. Që nga viti 1994, mbërritën një numër i formateve të kartave të kujtesës më të vogla se PC Card. E para ishte CompactFlash dhe më vonë SmartMedia dhe Miniature Card. Dëshira për karta më të vogla për telefonat celularë, PDA-të dhe kamerat kompakte dixhitale nxiti një prirje që bëri që gjenerata e mëparshme e kartave "kompakte" të dukej e madhe. Në vitin 2001, vetëm SM kapi 50% të tregut të kamerave dixhitale dhe CF kishte kapur tregun e kamerave dixhitale profesionale. Megjithatë, në vitin 2005, SD/MMC pothuajse kishte zënë vendin e SmartMedia, megjithëse jo në të njëjtin nivel dhe me konkurrencë të ashpër që vinte nga variantet e Memory Stick, si dhe nga CompactFlash. Në fushat industriale dhe ato të integruara, edhe kartat e memories së nderuar të kartave PC (PCMCIA) ende arrijnë të ruajnë një vend, ndërsa në telefonat celularë dhe PDA, karta e kujtesës është bërë më e vogël.

Fillimisht, kartat e kujtesës ishin të shtrenjta, duke kushtuar 3 dollarë amerikanë për megabajt kapacitet në 2001; kjo çoi në zhvillimin e pajisjeve të kujtesës rrotulluese magnetike të miniaturës si Microdrive, PocketZip dhe Dataplay. Të tre konceptet u vjetëruan pasi çmimet e memories flash u bënë më të ulëta dhe kapacitetet e tyre u rritën në vitin 2006.[3]

Që nga viti 2010, produktet e reja të Sony (më parë vetëm duke përdorur Memory Stick) dhe Olympus (më parë vetëm duke përdorur XD-Card) janë ofruar me një vend tjetër shtesë për kartën SD. Në fakt, lufta e formatit është kthyer në favor të SD-Card.[4][5][6]

  1. ^ "1987: Toshiba Launches NAND Flash". eWeek. 11 prill 2012. Marrë më 20 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "1971: Reusable semiconductor ROM introduced". Computer History Museum. Marrë më 19 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "25 Years of CompactFlash: A Look Back at the Pioneering Format". PCMAG. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Format-Krieg entschieden: SD-Card setzt sich durch" ("format-war resolved: SD-card prevails"), Chip-online, 14. January 2010
  5. ^ "Camera trends come into focus for 2010", NBC News, 13. January.2010 "As much as the storage-format war cleared up a bit with Sony announcing that it would support SD and SDHC cards ..."
  6. ^ "FEATURE: Playing Your Cards Right at Retail" Arkivuar 2013-06-17 tek Wayback Machine, Peter K. Burian, 4. June 2010. "Some industry observers have suggested that this development signals an end to the 'format war,' ..."