Jump to content

USB Flash Drive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga USB flash drajv)
USB 3.1 (10 Gbps).

USB Flash Drive përbëhet nga kujtesa flash pajisje e ruajtjes të të dhënave e integruar me një USB (Universal Serial Bus) 2.0 ose 3.0 USB flash drives janë zakonisht të lëvizshëm dhe të rishkruajtshme, shumica peshojnë më pak se 30 Gram.

Për sa i përket kapacitetit të ruajtjes, USB Drive më të mëdha që ekzistojnë sot në treg janë 2 Terabajt.

Shpejtësia më e madhe e transferit është 40Gbps (5GB/s) e cila arrihet me Specifikimin 4.0 dhe llojin USB C.

Specifikimet dhe Shpejtësitë e Transferit të të Dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

USB 1.0 - Lansuar më 1996 (1.5 Mbps)

USB 1.1 - Lansuar më 1998 (12 Mbps)

USB 2.0 - Lansuar më 2001 (480 Mbps)

USB 3.0 - Lansuar më 2008 (5 Gbps)

USB 3.1 - Lansuar më 2013 (10 Gbps)

USB 3.2 - Lansuar më 2017 (20 Gbps)

USB 4.0 - Lansuar më 2019 (40 Gbps)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]