Jump to content

Monitori i kompjuterit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Monitori)
Dy monitora të zakonshëm për zyrë.

Një monitor kompjuteri është një pajisje dalëse që shfaq informacionin në formë pikture ose tekstuale. Një monitor diskret përfshin një ekran vizual, pajisje elektronike mbështetëse, furnizues të energjisë elektrike, kornizë, lidhës elektrikë dhe kontrolle të jashtme të përdoruesit.

Ekrani në monitorët modernë është zakonisht një LCD me ndriçim LED, që në vitet 2010 ka zëvendësuar LCD-të me ndriçim CCFL. Para mesit të viteve 2000,[1] shumica e monitorëve përdornin një CRT. Monitorët janë të lidhur me kompjuterin nëpërmjet DisplayPort, HDMI, USB-C, DVI, VGA ose lidhjeve dhe sinjaleve të tjera të pronarit.

Fillimisht, monitorët e kompjuterave u përdorën për përpunimin e të dhënave ndërsa televizorët përdoreshin për video. Nga vitet 1980 e tutje, kompjuterët (dhe monitorët e tyre) janë përdorur si për përpunimin e të dhënave ashtu edhe për videon, ndërsa televizorët kanë zbatuar disa funksione kompjuterike. Në vitet 2000, raporti tipik i pamjes së ekranit si i televizorëve ashtu edhe i monitorëve të kompjuterëve ka ndryshuar nga 4:3 në 16:9.[2][3]

Monitorët modernë të kompjuterave janë kryesisht të këmbyeshëm me televizorët dhe anasjelltas. Meqenëse shumica e monitorëve të kompjuterit nuk përfshijnë altoparlantë të integruar, sintonizues TV, as telekomandë, mund të nevojiten komponentë të jashtëm si kutia DTA për të përdorur një monitor kompjuteri si televizor.[4][5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "LCD monitors outsold CRTs in Q3, says DisplaySearch". Electronic Engineering Times. 2004-12-09. Marrë më 2022-10-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Peter Ward (2002). Picture Composition (bot. 2nd). CRC Press. fq. 103. ISBN 978-1-136-04506-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Extract of page 103
  3. ^ Jerry Hofmann (2004). Jerry Hofmann on Final Cut Pro 4 (bot. illustrated). New Riders. fq. 42. ISBN 978-0-7357-1281-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Extract of page 42
  4. ^ "Difference Between TV and Computer Monitor | Difference Between". www.differencebetween.net (në anglishte amerikane). Marrë më 2018-01-15.
  5. ^ "Difference Between laptop and Computer Monitor | Difference Between". www.technologyrental.com.au (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-04-27.