Jump to content

HDMI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llojet e lidhësve për HDMI.

Ndërfaqja multimediale me definicion të lartë (Anglisht: High-Definition Multimedia Interface, HDMI) është një ndërfaqe e pronarit audio/video për transmetimin e të dhënave video të pakompresuara dhe të dhënave audio dixhitale të ngjeshur ose të pakompresuar nga një pajisje burimi në përputhje me HDMI, si një kontrollues ekrani, në një monitor kompjuteri të përputhshëm, videoprojektor, televizor dixhital ose pajisje audio dixhitale.[1] HDMI është një zëvendësim dixhital për standardet e videove analoge.

A close up image of the end three HDMI plugs: Type D, Type C and Type A.
Prizat e lidhësit HDMI (mashkull): Lloji D (Micro), Lloji C (Mini) dhe Lloji A.

HDMI zbaton standardet EIA/CEA-861, të cilat përcaktojnë formatet video dhe format e valës, transportin e audios LPCM të ngjeshur dhe të pakompresuar, të dhënat ndihmëse dhe implementimet e VESA EDID.: f. III  Sinjalet CEA-861 të bartura nga HDMI janë elektrikisht të pajtueshme me sinjalet CEA-861 të përdorura nga Ndërfaqja Vizuale Dixhitale (DVI). Asnjë konvertim i sinjalit nuk është i nevojshëm, as nuk ka humbje të cilësisë së videos kur përdoret një përshtatës DVI-në-HDMI. Aftësia e Kontrollit të Elektronikës së Konsumatorit (CEC) lejon pajisjet HDMI të kontrollojnë njëra-tjetrën kur është e nevojshme dhe lejon përdoruesin të përdorë pajisje të shumta me një telekomandë dore.[2]

Disa versione të HDMI janë zhvilluar dhe vendosur që nga lëshimi fillestar i teknologjisë, duke prezantuar herë pas here lidhës të rinj me faktorë më të vegjël të formës, por të gjitha versionet ende përdorin të njëjtin pinout bazë dhe janë të pajtueshëm me të gjitha llojet e lidhësve dhe kabllot. Përveç kapacitetit të përmirësuar audio dhe video, performancës, rezolucionit dhe hapësirave me ngjyra, versionet më të reja kanë veçori të avancuara opsionale si 3D, lidhjen e të dhënave Ethernet dhe zgjerimet CEC.

Prodhimi i produkteve të konsumit HDMI filloi në fund të vitit 2003. Në Evropë, ose DVI-HDCP ose HDMI përfshihen në specifikimet e etiketimit HD gati në dyqan për televizorët për HDTV, të formuluara nga EICTA me SES Astra në 2005. HDMI filloi të shfaqej në HDTV të konsumit në 2004 dhe videokamera dhe kamera dixhitale në 2006. Që nga janari 2021, janë shitur afro 10 miliardë pajisje HDMI.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "HDMI FAQ". HDMI.org. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2018. Marrë më 9 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "High-Definition Multimedia Interface Specification 1.3a" (PDF). HDMI Licensing, LLC. nëntor 10, 2006. Arkivuar nga origjinali (PDF) më mars 5, 2016. Marrë më prill 1, 2016 – nëpërmjet Microprocessor.org. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "More HDMI® 2.1 Enabled Products Reach the Market Bringing Advanced Consumer Entertainment Features to a Wide Audience - Ultra High Speed HDMI® Cables Now Available Enabling End-to-End HDMI 2.1 Installations". HDMI LA. 2021-01-05. Marrë më 2021-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)