Kashtel Stari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaštel Stari
—  Qytet  —
Pamje nga Kashtel Stari

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.55°0′0″V 16.35°0′0″L / 43.55000°V 16.35000°L / 43.55000; 16.35000 (Kaštel Stari)Koordinatat: 43.55°0′0″V 16.35°0′0″L / 43.55000°V 16.35000°L / 43.55000; 16.35000 (Kaštel Stari)
Popullsia 7.057 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Kaštel Stari is located in Kroacia
Kaštel Stari
Kaštel Stari

Kaštel Stari (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 7057 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 7006 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6448 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.73%[2].

Projekte të tjera[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija