Kashtel Suqurac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaštel Sućurac
—  Qytet  —
Pamje nga Kashtel Suqurac

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.55°0′0″V 16.43°0′0″L / 43.55000°V 16.43000°L / 43.55000; 16.43000 (Kaštel Sućurac)Koordinatat: 43.55°0′0″V 16.43°0′0″L / 43.55000°V 16.43000°L / 43.55000; 16.43000 (Kaštel Sućurac)
Popullsia 6.848 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Kaštel Sućurac is located in Kroacia
Kaštel Sućurac
Kaštel Sućurac

Kaštel Sućurac (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6848 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6797 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6236 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.75%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija