Katalin Novák

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katalin Eva Novak

Katalin Éva Novák [1] (6 shtator 1977) është një politikane hungareze që shërben si presidentja aktuale e Hungarisë, pasi është zgjedhur në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022 . Novák është gruaja e parë që mban presidencën, si dhe presidentja më e re në historinë e Hungarisë, e zgjedhur në moshën 44-vjeçare. Një anëtar i Fidesz, Novák ka shërbyer gjithashtu si anëtar i Asamblesë Kombëtare nga 2018 deri në 2022, dhe si Ministër për Çështjet Familjare në Qeverinë e katërt të Orbanit nga 2020 deri në 2021.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të arsimit të mesëm në shkollën e mesme Ságvári Endre në Szeged në 1996, Novák studioi ekonomi në Universiteti Corvinus I Budapesti dhe drejtësi në Universiteti I Szeged. Ndërsa ishte një studente, ajo gjithashtu studioi jashtë vendit në Universiteti Paris Nanterre. Përveç gjuhës hungareze, Novák flet frëngjisht, anglisht, dhe gjermanisht.[2]

Novák filloi punën në Ministrinë e Jashtme në vitin 2001, e specializuar në Bashkimin Evropian dhe çështjet evropiane. Në vitin 2010 ajo u bë këshilltare ministrore dhe në vitin 2012 u emërua shefe e kabinetit të Ministrisë së Burimeve Njerëzore. [2]

Në vitin 2014 ajo u bë Sekretare e Shtetit për Çështjet e Familjes dhe Rinisë në Ministrinë e Kapaciteteve Njerëzore, duke u bërë përfundimisht Ministre e Çështjeve Familjare në tetor 2020, detyrë e mbajtur deri në dhjetor 2021.

Ajo shërbeu si Zëvendës Presidente e Fidesz midis 2017 dhe 2021. [3]

Më 21 dhjetor 2021, kryeministri Viktor Orbán njoftoi se Novák do të ishte e nominuara e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022 . [4] Më 10 mars 2022, ajo fitoi me 137 nga 188 vota në Asamblenë Kombëtare. [5]

Katalin Novák është e martuar dhe ka tre fëmijë. Burri i saj është ekonomisti István Veres, drejtor i Drejtorisë së Tregut Financiar dhe tregut të këmbimit valutor në Bankën Kombëtare të Hungarisë (MNB). [6] Ajo është një e krishterë e reformuar . [7]

Nderimet dhe çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjongo Emri viti Shënime
</img> Urdhri hungarez i Shën Stefanit 2022 Sipas Kushtetutës së Hungarisë, ligji CCII/2011, presidenti i Hungarisë merr Urdhrin Hungarez të Shën Stefanit ex-officio . [8]
</img> Kryqi i Madh me Zinxhirë të Urdhrit Hungarez të Meritës 2022 Sipas Kushtetutës së Hungarisë, ligji CCII/2011, presidenti i Hungarisë merr Kryqin e Madh me Zinxhirë të Urdhrit Hungarez të Meritës ex-officio . [8]
</img> Kalorës ( Kavalier ) i Urdhrit Kombëtar të Legjionit të Nderit 2019 - [9]
</img> Kryqi i Komandantit të Urdhrit të Meritës së Republikës së Polonisë - [10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "EMMI vezetők elérhetősége" (PDF). Magyarország Kormánya (në hungarisht). fq. 8. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 26 maj 2021. Marrë më 20 mars 2021.
  2. ^ a b "Biography" (PDF). Parliament. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 30 shtator 2021. Marrë më 29 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Csuhaj, Ildikó (5 tetor 2021). "Novák Katalin bejelentette: Nem indul a Fidesz alelnöki posztjáért". ATV (në hungarisht). Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2022. Marrë më 10 mars 2022.
  4. ^ Tóth-Szenesi, Attila (2021-12-21). "Novák Katalin lesz a Fidesz államfőjelöltje". Telex (në hungarisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2021. Marrë më 2021-12-21.
  5. ^ "'Nejdůležitější jsou pro mě rodiny a děti.' Maďarsko má novou prezidentku Katalin Novákovou". iROZHLAS (në çekisht). Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2022. Marrë më 2022-03-10.
  6. ^ "The President's husband – Hungary gets its first ever first gentleman". Telex.hu. 12 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2022. Marrë më 12 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Curriculum Vitae | Köztársaság". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b Lajos, Csordás (8 maj 2014). "A zöld szárú kereszt lovagjai". Marrë më 21 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Une proche d'Orban reçoit la Légion d'honneur". Le Monde.fr (në frëngjisht). 2019-01-31. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2019. Marrë më 2020-03-07.
  10. ^ "Nadanie orderów. - Prawo.pl". www.prawo.pl (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 2020-03-07.